آمازون می گوید با کاهش هزینه های مشتریان، رشد ابر کاهش یافت

خبر

آمازون اعلام کرد که رشد این ماه در بخش ابر خدمات وب آمازون کند شده است و نگرانی سرمایه گذاران را در مورد عامل اصلی سود غول فناوری افزایش داده است زیرا مشتریان به دنبال کاهش هزینه ها در پاسخ به شرایط اقتصادی چالش برانگیز هستند.

این اخطار که در روز پنج‌شنبه پس از کسب درآمد منتشر شد، درخشش رالی اولیه را که سهام آمازون را تا 12 درصد در معاملات پس از ساعت افزایش داد، کاهش داد و آنها را حدود 2 درصد کاهش داد.

در طول سه ماهه مارس، درآمد AWS، که بخش عمده سود آمازون را تشکیل می دهد، 16 درصد رشد کرد و به 21.4 میلیارد دلار رسید، پیش از پیش بینی ها برای 21.2 میلیارد دلار. به طور کلی، درآمد آمازون 9 درصد افزایش یافت و به 127.4 میلیارد دلار رسید که همچنین بهتر از حد انتظار بود، در حالی که درآمد حاصل از فروشگاه های آنلاین این گروه ثابت و 51.1 میلیارد دلار بود.

برایان اولساوسکی، مدیر ارشد مالی آمازون گفت: AWS “مشتریان با هر اندازه در همه صنایع” سعی می کنند در هزینه ها صرفه جویی کنند.

او گفت: «مشتریان به ارزیابی راه‌های بهینه‌سازی هزینه‌های ابری خود در پاسخ به این شرایط سخت اقتصادی ادامه می‌دهند. و ما شاهد ادامه این بهینه‌سازی‌ها در سه ماهه دوم با نرخ رشد درآمد آوریل هستیم که حدود 500 واحد پایه کمتر از آنچه در سه ماهه اول شاهد بودیم.

این هشدار بر چالشی تأکید می کند که ارائه دهندگان بزرگ ابر از جمله آمازون با آن مواجه هستند، زیرا مشتریانی که به طور فزاینده ای آگاهانه از هزینه ها برخوردار هستند و اقتصاد نرم شده برای تحت فشار قرار دادن بازاری که رشد قابل توجهی داشته است، همراه شده است.

جدید ترین مقالات  بررسی فدرال رزرو تغییرات قوانین دوران دونالد ترامپ را برای شکست SVB مقصر می داند

راهنمای آوریل ترس از کاهش هزینه‌های مشتریان ابری AWS را تأیید کرد، اما اولساوسکی و اندی جاسی، مدیر اجرایی آمازون، هر دو تأکید کردند که چشم‌انداز بلندمدت آنها برای درآمد ابری همچنان صعودی است.

جاسی می‌گوید: «مردم گاهی فراموش می‌کنند که بیش از 90 درصد از هزینه‌های جهانی فناوری اطلاعات هنوز بر اساس فرضیه است، و اگر باور دارید که این معادله تغییر می‌کند – که ما انجام می‌دهیم – به سمت ابر منتقل می‌شود.»

در دراز مدت، آمازون گفت که در موقعیت خوبی برای سرمایه گذاری از آخرین روندها در “مدل های زبان بزرگ” – فناوری پشت ChatGPT، ابزار چت بات محبوب OpenAI – و هوش مصنوعی مولد خواهد بود.

اولساوسکی به سرمایه‌گذاری‌های آمازون در تراشه‌های سفارشی اشاره کرد که می‌توانند پردازش‌های رایانه‌ای لازم را انجام دهند، و همچنین پتانسیل الکسا، دستیار صوتی آن را دارد.

“ما از یک نقطه بسیار خوب با الکسا شروع می کنیم زیرا داریم. . . چند صد میلیون نقطه پایانی در سرگرمی‌ها و خریدها و خانه‌های هوشمند و اطلاعات استفاده می‌شود، و مشارکت زیاد شرکای اکوسیستم شخص ثالث.»

زنو مرسر، تحلیلگر تحقیقاتی در Robo Global، یک شرکت تحقیقاتی سرمایه‌گذاری، نسبت به برنامه‌های الکسا با توجه به کاهش مشاغل اخیر در آن بخش و این تصور که دیگر اولویت اصلی نیست، ابراز تردید کرد. او گفت: «این منطقه یک گودال پول بود.

این گزارش به دنبال درآمدهای قابل توجه مایکروسافت، آلفابت و متا در اوایل این هفته است. مانند همتایان خود در فناوری بزرگ، آمازون بر کاهش تعداد کار و هزینه‌ها متمرکز شده است و قبلاً اعلام کرده بود که 27000 شغل – حدود 9 درصد از نیروی کار شرکتی خود را کاهش می‌دهد. این شرکت 500 میلیون دلار به عنوان هزینه های پایان کار برای سه ماهه پرداخت کرد.

جدید ترین مقالات  نحوه دم کردن قهوه ترک بر روی اجاق گاز

به طور کلی، آمازون 3.2 میلیارد دلار درآمد خالص در سه ماهه مارس ثبت کرد که یک معکوس آشکار از ضرر خالص 3.8 میلیارد دلاری خود در سال گذشته است. درآمد عملیاتی در شرکت مستقر در سیاتل 4.8 میلیارد دلار بود که 30 درصد نسبت به 3.7 میلیارد دلار در سال گذشته افزایش داشت.

حاشیه درآمد عملیاتی از 3.2 درصد در سال گذشته و بالاتر از پیش‌بینی‌ها برای 2.7 درصد به 3.7 درصد افزایش یافت. برای سه ماهه جاری، آمازون اعلام کرد که انتظار دارد درآمدی بین 127 تا 133 میلیارد دلار داشته باشد، در حالی که تحلیلگران 130 میلیارد دلار برآورد کردند.