اصلاحات IT خطوط هوایی: مانند انجام عمل جراحی قلب در حین دویدن

خبر

اصلاحات IT خطوط هوایی: مانند انجام عمل جراحی قلب در حین دویدن
اصلاحات IT خطوط هوایی: مانند انجام عمل جراحی قلب در حین دویدن

هنگامی که آنتونی نایتز و همسرش، لوئیز فرث، برای اولین بار متوجه شدند که پرواز بریتیش ایرویز آنها به برلین از فرودگاه هیترو لندن به‌عنوان تأخیر ثبت شده است، نه تعجب کردند و نه بسیار نگران.

اما اندکی پس از آن، آنها و دیگرانی که منتظر پرواز بودند، در 25 می، از اینکه به آنها گفته شد ترمینال فرودگاه را ترک کنند، شوکه شدند. خدمات آنها، مانند حدود 80 پرواز دیگر بریتیش ایرویز در آن روز، به دلیل نقص رایانه که منجر به بدبختی هزاران مسافر شده بود، لغو شده بود، زیرا اختلال در پرواز باعث لغو پروازهای بیشتری در روز بعد شد.

تجربه این زوج – که از سپتامبر برای سفر به برلین برنامه ریزی کرده بودند – برای مسافران خطوط هوایی به طور فزاینده ای رایج شده است زیرا شرکت ها با شکست های مکرر فناوری اطلاعات مواجه شده اند.

اپراتورهای گروه لوفت هانزا آلمان در ماه فوریه مجبور شدند حدود 200 پرواز را لغو کنند، زیرا کارگران ساختمانی کابل فیبر نوری حیاتی برای سیستم های رزرو این گروه را قطع کردند.

خطوط هوایی Southwest در ایالات متحده در سال گذشته مجبور شد حدود 15000 پرواز را در یک هفته در ماه دسامبر به دلیل ترکیبی از آب و هوای بد و سیستم های فناوری اطلاعات و تلفن که تحت فشار شدید از بین رفته بود، لغو کند. بریتیش ایرویز بارها در ماه های فوریه و مارس سال گذشته شاهد حوادث مشابهی بوده است.

این حوادث نشان می دهد که چگونه لوازم الکترونیکی قدیمی در صنعت هواپیمایی با برخی از مسائل عملیاتی شرکت های هواپیمایی ترکیب شده است تا شکنندگی سیستم ها را به یک نگرانی فوری تبدیل کند. جان استریکلند، مشاور هوانوردی مستقر در لندن، گفت که خطوط هوایی به سیستم‌های رایانه‌ای وابسته هستند که قدیمی‌ترین عناصر آن گاهی چند دهه قدمت دارند. بسیاری در حال حاضر نیاز به رسیدگی بسیار حساس دارند.

استریکلند گفت: «در طول سال‌ها، به‌روزرسانی‌های جدید به صورت مرحله‌ای برای ساختن سیستم‌های بسیار پیچیده انجام شده است.

با این حال، به گفته بکروم باسو، یکی از شرکای مشاور مدیریت LEK، سوال این است که آیا خطوط هوایی می توانند تغییرات عمده فروشی را در صنعتی که هرگز به طور کامل تعطیل نمی شود، ایجاد کنند؟

باسو درباره معرفی سیستم‌های جدید و قابل اطمینان‌تر گفت: «من فکر می‌کنم اگر از کسی در این صنعت بپرسید، می‌گوید این مانند جراحی قلب باز است در حالی که شما هنوز در تلاش برای دویدن هستید. “این یکی از آن چیزهایی است که بسیاری از مردم اگر بتوانند از آن اجتناب کنند، نمی خواهند با آن مقابله کنند.”

کارکنان خطوط هوایی به شوالیه‌ها و فریث گفتند که خود را برای پرواز دیگری رزرو کنند. اما این زوج که هر دو زیست‌شناس دریایی در دانشگاه پلیموث بودند، دریافتند مسیرهای خروجی سریع‌تر از اتصال وای‌فای بیش از حد هیترو به آنها اجازه می‌دهد صندلی‌ها را بگیرند، پر می‌شوند. با درک اینکه شانسی برای رسیدن به برلین برای کنسرتی که قصد شرکت داشتند ندارند، در عوض 200 مایل به خانه رانندگی کردند.

© Mark Passmore/APEX

در حالی که این زوج منتظر غرامت احتمالی شرکت هواپیمایی هستند، نایتز گفت که این سفر تا کنون تنها اتلاف وقت گران بوده است.

او گفت: «در حال حاضر 2000 پوند برای ما هزینه دارد تا به هیترو برگردیم.

فناوری در خطوط هوایی سنتی و شبکه ای مانند بریتیش ایرویز به ویژه آسیب پذیر است زیرا به طور کلی قدیمی تر از رقبای جدیدتر و کم هزینه است. آنها همچنین باید تراکنش‌های پیچیده‌ای مانند انتقال چمدان در فرودگاه‌های مرکزی را مدیریت کنند که شرکت‌های هواپیمایی ارزان معمولاً از آن اجتناب می‌کنند.

علاوه بر این، بسیاری از خطوط هوایی قدیمی دارای سیستم هایی هستند که تا حدی با گروه های مادر ادغام شده و در عین حال به یک برند هواپیمایی واحد خدمات می دهند. بریتیش ایرویز بخشی از گروه گسترده تر خطوط هوایی بین المللی با Iberia، Aer Lingus، Vueling و Level است. گروه لوفت هانزا شامل خطوط هوایی اتریش، سوئیس، بروکسل و یورووینگز و همچنین شرکت اصلی حامل پرچم آلمان است.

علاوه بر مشکلات خود خطوط هوایی، برخی از پروازها در سال گذشته تحت تأثیر نقص فناوری اطلاعات سازمان‌های بخش دولتی قرار گرفته‌اند.

در 27 مه، دو روز پس از شروع مشکلات اخیر بریتیش ایرویز، گیت های خودکار ePassport در چندین فرودگاه بریتانیا به دلیل نقص کامپیوتر از کار افتادند. در 11 ژانویه سال جاری، 1300 پرواز داخلی در سراسر ایالات متحده لغو شدند، زیرا یک سیستم اداره هوانوردی فدرال که به خلبانان هشدار می داد در مورد خطرات هوانوردی برای نزدیک به دو ساعت در دسترس نبود. تقریباً هیچ پروازی نمی توانست انجام شود.

فناوری اطلاعات در تجارت خطوط هوایی بسیار متنوع است و به چندین دهه قبل بازمی‌گردد، به‌ویژه وقتی صحبت از . . . استریکلند گفت: پیچیدگی برقراری ارتباط یک سیستم هواپیمایی با دیگری.

باسو گفت که ظرفیت بسیاری از سیستم ها محدود است زیرا آنها به طور کامل بر روی سیستم های کامپیوتری خود خطوط هوایی میزبانی می شوند. سیستم‌های مدرن‌تر معمولاً مبتنی بر ابر هستند – شبکه‌ای از سرورهای راه دور که توسط اشخاص ثالث اداره می‌شوند و دسترسی بسیار بیشتری به ظرفیت در زمان‌های اوج مصرف ارائه می‌دهند.

باسو گفت: “اگر همه اینها را با هم در نظر بگیرید – ظرفیت، میراث و پیچیدگی رابط ها – به همین دلیل است که آنها شکننده می شوند.”

برخی از مسائل در حال رسیدگی است. Southwest امسال قول داده است 1.3 میلیارد دلار – 25 درصد بیشتر از سال گذشته – در فناوری اطلاعات سرمایه گذاری کند. این کشور اذعان کرده است که در طول طوفان زمستانی الیوت در ماه دسامبر، نرم‌افزار «بهینه‌سازی خدمه» آن تحت تأثیر قرار گرفت و مسیری را از دست داد که چه کسی باید به کجا پرواز کند. یک جایگزین مبتنی بر تلفن به سرعت پشتیبان گیری شد.

این ایرلاین، پیشگام در حمل و نقل هوایی مقرون به صرفه، در مواجهه با چنین مسائلی در میان شرکت های هواپیمایی ارزان قیمت غیرعادی است. با این حال، خدمه و هواپیماها را در مسیرهای پیچیده و چند روزه در سراسر شبکه خود می فرستد. سایر خطوط هوایی مقرون به صرفه از جمله رایان ایر ایرلند از الگوی ساده تری برای استقرار هواپیما در یک شهر پیروی می کنند و آنها را به مقصدی پرواز می دهند و سپس مستقیماً به پایگاه خود باز می گردند.

Southwest در حال سرمایه گذاری در ارتقای نرم افزار خدمه و تلفن خدمه است. اندرو واترسون، مدیر عملیات شرکت هواپیمایی، هنگام اعلام «اقدامات اولویت‌دار» گفت که به «مسیر رو به جلو» شرکت هواپیمایی اطمینان دارد.

با این حال، حتی خطوط هوایی نیز احتمال کمی دارند که نایتز، فرث و سایر مسافرانی که در اواخر ماه مه از آن خارج شدند آخرین کسانی باشند که قربانی مشکلات فناوری این بخش می‌شوند.

بریتیش ایرویز گفت که در حال اجرای یک “برنامه سرمایه گذاری قوی” با هدف بهبود زیرساخت فناوری اطلاعات خود است. این شرکت گفت که قبلاً یک سوم سیستم‌های فناوری اطلاعات خود را به فضای ابری منتقل کرده است تا از انعطاف‌پذیری بیشتر چنین سیستم‌هایی استفاده کند.

این شرکت هواپیمایی در حال ایجاد «تاب آوری بیشتر» در سیستم های موجود خود بود. یکی از منابع آگاه اشاره کرد که شکست در 25 می منجر به لغو تنها 10 درصد از کل پروازها در 25 و 26 مه شد – رقمی که کمتر از چنین حوادثی در گذشته بود.

با این وجود، این شرکت هواپیمایی همچنین هشدار داد که سرمایه گذاری و مهاجرت آن به فضای ابری فوراً انجام نخواهد شد. گفت: “این کار زمان می برد.”

نایتز، یک مسافر معمولی به دلیل کارش، در مواقعی که سیستم هایش از کار می افتاد، به تعهد شرکت به خدمات مشتری شک داشت.

او درباره BA گفت: “من مطمئن نیستم که مدل کسب و کار آنها چیست.” “اما به نظر می رسد که کار نمی کند.”