دچرا با پیشنهاد خرید 4.5 میلیارد پوندی از گروه خرید EQT موافقت کرد

خبر

شرکت داروسازی دامپزشکی Dechra با خرید 4.5 میلیارد پوندی توسط EQT سوئد موافقت کرده است که یکی از بزرگترین معاملات سهام خصوصی بریتانیا در سال جاری خواهد بود.

گروه بورس لندن روز جمعه گفت که هیئت مدیره پیشنهاد EQT را به مبلغ 3875p برای هر سهم پیشنهاد می کند که ارزش سهام شرکت را 4.5 میلیارد پوند می دهد.

این قیمت نشان دهنده حق بیمه 44 درصدی نسبت به قیمت سهام پایانی Dechra در 12 آوریل – قبل از اینکه سهام EQT عمومی شود – است، اما کمتر از آن چیزی است که گروه سهام خصوصی در ابتدا حاضر به پرداخت آن بود، پس از هشدار سود شرکت داروسازی در ماه گذشته.

الیزابت آلیسون پلات، رئیس Dechra، گفت که این پیشنهاد “فرصتی قانع کننده برای سهامداران است تا به صورت نقدی و با قطعیت، پتانسیل دکرا برای خلق ارزش آینده را درک کنند”.

این معامله بر جذابیت شرکت های بورسی لندن برای سرمایه گذاران سهام خصوصی تاکید می کند. داده‌های PitchBook نشان می‌دهد که از سال 2018، شرکت‌های سرمایه‌گذاری تقریباً 80 میلیارد پوند برای خرید شرکت‌های عمومی بریتانیا از جمله سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای Wm Morrison هزینه کرده‌اند.

شرکت های دولتی نسبت به همتایان خصوصی خود نسبتاً ارزان هستند. و بسیاری از شرکت های فهرست شده در لندن با تخفیف به مشاغل مشابه در ایالات متحده تجارت می کنند.

قرارداد 4.5 میلیارد پوندی یکی از بزرگترین خریدهای اهرمی است که در اروپا در سال جاری در زمانی که معامله به میزان قابل توجهی کند شده است، انجام شد. گروه‌های سهام خصوصی معمولاً برای تأمین مالی معاملات خود به بدهی متکی هستند، اما بانک‌ها در میان نگرانی‌ها در مورد چشم‌انداز اقتصادی حاضر به وام دادن نیستند.

از زمانی که مذاکرات خرید بین EQT و Dechra برای اولین بار در ماه آوریل علنی شد، گروه سهام خصوصی سوئدی موفق شد پس از صدور هشدار سود دهی در ماه مه، تخفیفی را در قیمت پیشنهادی اولیه خود تضمین کند.

EQT در ابتدا پیشنهاد پرداخت 4070p به ازای هر سهم برای Dechra را داده بود که هیئت مدیره توصیه کرد. پس از اخطار سود، EQT به جدول بازگشت و پیشنهاد تجدید نظر شده 3875 p به ازای هر سهم را ارائه کرد که دچرا آن را پذیرفته است.

اگر این معامله انجام شود، EQT جای پای خود را در بخش حیوانات خانگی گسترش خواهد داد. این گروه مالک کلینیک دامپزشکی زنجیره ای IVC Evidensia در بریتانیا است که ارزش آن در سال 2021 به 12.3 میلیارد یورو می رسد و همچنین سهامی در شرکت بیمه حیوانات خانگی ManyPets و خرده فروش آنلاین Zooplus دارد.

این پیشنهاد در یک زمان چالش برانگیز برای بازار سلامت حیوانات ارائه می شود. در ایالات متحده و اروپا، عمده فروشانی که محصولات دارویی دچرا را خریداری می کنند، مقدار سهام خود را کاهش داده اند که به حاشیه سود شرکت ضربه زده است.

دچرا در ماه مه گفت که سود عملیاتی آن در سال جاری کمتر از راهنمای 186 میلیون پوندی ارائه شده در فوریه خواهد بود.

تکمیل این معامله مشروط به حمایت سهامداران و تایید قانونگذاران ضد تراست است. در صورت تصویب، اواخر امسال یا اوایل سال 2024 تکمیل خواهد شد.

“کلید تحویل و زمان بندی تایید مقررات و به طور خاص خواهد بود [the Competition and Markets Authority]. این یک بخش و یک خریدار است که CMA بسیار روی آن متمرکز شده است. ما انتظار داریم بررسی ادغام و بحث های حزبی زمان ببرد. ما نسبت به انتظارات نزدیک تهاجمی هشدار می دهیم.»