رئیس جمهور اکوادور لاسو از انتخابات اوت کناره گیری کرد

خبر

گیلرمو لاسو، رئیس جمهور اکوادور، روز جمعه گفت که در انتخابات زودهنگام ماه گذشته که ماه گذشته به راه انداخته بود، نامزد نخواهد شد.

لاسو در یک سخنرانی بعد از ظهر جمعه در خارج از کاخ کاروندلت در کیتو که خانواده و کابینه‌اش در کنار آن بودند، گفت: «من نامزدی برای ریاست جمهوری در انتخابات 20 اوت را نمی‌پذیرم.

پس از آن که لاسو بند «مرگ متقابل» در قانون اساسی را فعال کرد، کنگره را منحل کرد و انتخابات ریاست جمهوری و کنگره را آغاز کرد، قرار است انتخابات ریاست جمهوری و کنگره در ماه اوت برگزار شود.

این میلیونر به اتهام اختلاس در کنگره تحت کنترل مخالفان با محاکمه روبرو بود. اتهامات مربوط به قراردادهای منعقد شده به شرکت دولتی حمل و نقل نفت فلوپک در سال 2018، سه سال قبل از روی کار آمدن او بود. لاسو بارها این اتهامات را رد کرد و گفت که آنها انگیزه سیاسی دارند.

او قرار بود چند روز پس از تعطیلی مجلس شورای ملی محاکمه شود.

لاسو در سخنرانی روز جمعه خود گفت: «من این کار را برای اجتناب از محاکمه انجام ندادم، بلکه برای جلوگیری از این طرح مخوف غصب سازمانی که امروز هم ادامه دارد، انجام دادم.

به نظر می رسد این آشفتگی بر اعتماد سرمایه گذاران تأثیر گذاشته است و آژانس رتبه بندی فیچ هفته گذشته چشم انداز خود را برای اکوادور از ثبات به منفی تغییر داد و دلیل آن بی ثباتی سیاسی بود.

اگر هیچ نامزدی برای ریاست جمهوری در ماه اوت بیش از 50 درصد آرا را به دست نیاورد، دور دوم انتخابات در 15 اکتبر برگزار می شود.

کمند تا زمان روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید، بر اساس فرمان، تحت نظارت دادگاه قانون اساسی حکومت خواهد کرد. در یک پیام ویدئویی که بعداً در توییتر منتشر شد، او گفت که از چند ماه آینده برای تحقق برنامه‌هایی که برای دو سال آینده دارد استفاده خواهد کرد.

علیرغم دریافت تمجید از کمپین واکسیناسیون کووید-19 کشور و تغییر ساختار بخشی از بدهی خود به چین، دولت راست میانه لاسو در کنگره با خصومت مواجه شد و با افزایش جنایات ناشی از مواد مخدر که قرار است بر این کمپین مسلط شود، آسیب دید. در پیش.

بعید بود که کمند در رای گیری خوب عمل کند: میزان محبوبیت او قبل از انحلال کنگره فقط 13.9 درصد بود.

رئیس جمهور جدید و قانونگذاران تنها باقیمانده دوره فعلی لاسو، تا سال 2025، زمانی که انتخابات دیگری برگزار می شود، خدمت خواهند کرد.

سباستین هورتادو، رئیس شرکت مشاوره ریسک سیاسی پروفیتاس کیتو، گفت که تصمیم لاسو برای عدم کاندیداتوری، اعلامیه “مرگ متقابل” او را در پرتو جدیدی قرار می دهد، با توجه به اینکه او می توانست استعفا دهد و به معاونش، آلفردو بوررو، اجازه حضور در انتخابات را بدهد. خارج از مدت

من فکر می‌کنم که دو سال یک دولت لنگ اردک بوررو بر اختلال و بی‌ثباتی که دو سال انتخابات مستمر برای اکوادور با همه تأثیرات اقتصادی که قرار است داشته باشد، ارجحیت داشت.»