راهی جدید برای سرمایه گذاران برای کمک به روشن کردن آفریقا

خبر

راهی جدید برای سرمایه گذاران برای کمک به روشن کردن آفریقا
راهی جدید برای سرمایه گذاران برای کمک به روشن کردن آفریقا

این مقاله نسخه ای از خبرنامه Moral Money ما در سایت است. در اینجا ثبت نام کنید تا خبرنامه مستقیماً به صندوق ورودی شما ارسال شود.

برای دریافت آخرین اخبار، نظرات و تحلیل های ESG از سراسر FT، از مرکز پول اخلاقی ما دیدن کنید

خوش برگشتی. یک چیز برای شروع: در چند سال گذشته، ما پیچ و خم ها را در مورد ابتکار مسابقه تا صفر تحت حمایت سازمان ملل پوشش داده ایم، که بیش از 11000 شرکت و سایر ارگان های غیردولتی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای امضا کرده است. .

Race to Zero که فاقد نفوذ یک نهاد کامل سازمان ملل بود، به مقاومت برخی از اعضای شرکت در مورد قوانین عضویت جدید مانند ممنوعیت تأمین مالی جدید زغال سنگ برخورد کرد. و با عدم اطمینان در مورد چگونگی تأمین بودجه برای ایجاد تیمی که بتواند اعضا را در قبال وعده‌های آب و هوایی خود مسئول نگه دارد، مواجه شد.

این هفته Race to Zero اعلام کرد که برنامه های خود را برای بررسی پیشرفت های انجام شده توسط ابتکارات شریک خود – از جمله اتحادهای مالی در گروه Gfanz – تنها دو هفته قبل از شروع این فرآیند کنار می گذارد. در عوض، از مقامات سازمان ملل که تحت رهبری دبیرخانه آب و هوای سازمان ملل متحد در حال توسعه یک “چارچوب شناسایی و پاسخگویی” جدید هستند، حمایت خواهد کرد.

به شرطی که چارچوب به خوبی طراحی و اجرا شود، این امر معقول به نظر می رسد. Race to Zero در امضای شرکت‌ها در راستای تعهدات آب و هوایی کار بسیار خوبی انجام داده است. برای پاسخگویی به آنها، یک نهاد رسمی سازمان ملل در جایگاه بهتری قرار خواهد گرفت.

در همین حال، آژانس بین المللی انرژی روز گذشته گزارشی منتشر کرد که یک سال دیگر از رشد هیولایی در انرژی های تجدیدپذیر را پیش بینی کرد. با این حال، میزان بسیار کمی از این گسترش در کشورهای کم درآمد، به ویژه در آفریقا اتفاق می افتد. در خبرنامه امروز، ما به یک رویکرد نویدبخش تامین مالی نگاه می کنیم که می تواند بخشی از راه حل را ثابت کند. با تشکر برای خواندن. (سایمون موندی)

Sun King به سرمایه گذاران خارجی برای تامین انرژی خورشیدی آفریقا نگاه می کند

برای سال‌ها، شهرهای نیجریه با سر و صدای ژنراتورهای دیزلی که توسط خانوارها و مشاغلی که با یک شبکه برق مزمن نامطمئن مواجه هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. و آنها افراد خوش شانس هستند: تقریباً نیمی از جمعیت 213 میلیونی کشور به طور کلی بدون برق هستند.

اما این تصویر اکنون برای یک میلیون خانوار نیجریه ای تغییر کرده است – و تعداد زیادی – که مشتریان Sun King هستند، شرکتی که سیستم های انرژی خورشیدی خانگی ارزان قیمت را به 5 میلیون خانه در هشت کشور آفریقایی عرضه کرده است. برای اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها، این امر به آنها کمک مالی می‌کند که به آنها امکان می‌دهد تا برای سیستم‌ها – که معمولاً به ارزش 110 دلار هستند – به صورت اقساط پرداخت کنند.

اکنون، سان کینگ توانسته است سرمایه‌گذاران بین‌المللی را وادار کند تا این اعتبار را تامین کنند – در معامله‌ای که مدلی جدید و شگفت‌انگیز را ارائه می‌دهد، در میان تشدید بحث‌ها در مورد چگونگی تامین مالی رشد سبز در کشورهای در حال توسعه.

زن و کودکی در خانه کوچکی نشسته اند که با چراغ برق روشن شده است

مشتریان Sun King معمولاً برای سیستم های خود به صورت اقساط بیش از 12 ماه پرداخت می کنند © Migwa Nthiga

در قرارداد اوراق بهادار اعلام شده در این هفته، هفت وام دهنده تجاری و موسسه مالی توسعه متعهد به خرید 130 میلیون دلار اسکناس وام صادر شده توسط وسیله نقلیه ویژه ای شده اند که به نوبه خود وام های مشتریان را از Sun King خریداری می کند – به این شرکت سرمایه جدیدی تزریق می کند. برای گسترش

سرمایه گذاران عبارتند از سیتی، واحدهای کنیایی Absa و Standard Bank آفریقای جنوبی، بانک تجارت و توسعه شرق و جنوب آفریقا، سرمایه گذاری بین المللی بریتانیا، نورفاند نروژ و FMO هلند.

آنیش تاکار، یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی Sun King، به من گفت که تامین مالی مصرف کننده برای انتقال قدرت به میلیون ها خانوار آفریقایی بسیار مهم است. کاهش هزینه‌های پنل‌های خورشیدی و باتری‌ها، انرژی سبز را در میان‌مدت تا بلندمدت برای خانواده‌های کم‌درآمد ارزان‌تر از منابع انرژی دودی که بسیاری به آن متکی هستند، ارزان‌تر کرده است. اما اکثر این خانوارها قادر به پرداخت هزینه اولیه انجام تغییر نیستند – و فاقد حساب بانکی یا سابقه اعتباری هستند، آنها معمولاً هیچ ابزاری برای استقراض ندارند.

گسترش اعتبار Sun King به مشتریان خود، از طریق شبکه ای متشکل از 20000 نماینده میدانی تمام وقت، آن را به بزرگترین ارائه دهنده سیستم های برق در جهان برای خانوارهای خارج از شبکه تبدیل کرده است. این شرکت می گوید در کنیا، جایی که در سال 2016 راه اندازی شد، سیستم های Sun King اکنون در یک خانه از هر پنج خانه یافت می شوند.

مشتریان معمولاً اقساط هفتگی در طول یک سال را با نرخ سود موثر سالانه تقریباً 20 درصد پرداخت می کنند. بیشتر در کنیا از طریق سیستم های پول موبایلی کشور پرداخت می کنند. در کشورهای دیگر Sun King مجبور شده است برای جمع آوری پول نقد به عوامل خود اعتماد کند.

Sun King ارائه خود را به عنوان یک سرویس «پرداخت در حین حرکت»، مشابه خدمات ارائه شده توسط شبکه های تلفن همراه، به بازار عرضه می کند. اگر مشتریان با مشکل مالی مواجه شوند، می توانند بازپرداخت خود را متوقف کنند و سیستم برق آنها از راه دور غیرفعال شود تا زمانی که پرداخت ها از سر گرفته شود.

تاکار گفت که نرخ پیش‌فرض پایین است، اگرچه او قادر به ارائه جزئیات نبود. (در اوراق بهادار جدید، سان کینگ تمام زیان های اعتباری را تا یک سطح مشخص پوشش می دهد که به صورت عمومی منتشر نشده است.)

او گفت: “من فکر می کنم ارزش پیشنهادی برای مشتریان – اگر از نفت سفید، گازوئیل یا شمع استفاده می کنید – بسیار واضح است.” انرژی خورشیدی به اندازه‌ای ارزان شده است که اگر بتوانید پرداخت‌ها را در طول یک سال یا 18 ماه تقسیم کنید، هزینه کمتری دارد. ایمن تر است، بهره وری را افزایش می دهد، مردم احساس امنیت بیشتری می کنند.»

این قرارداد اوراق بهادار پیش از اجلاس سران ماه آینده برای یک پیمان مالی جدید جهانی در پاریس انجام شد که بر بسیج سرمایه برای حمایت از توسعه در کشورهای کم درآمد، با تمرکز ویژه بر انرژی پاک تمرکز خواهد کرد. آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر سال گذشته گزارش داد که تنها 2 درصد از سرمایه‌گذاری جهانی در انرژی‌های تجدیدپذیر طی دو دهه گذشته در آفریقا (که محل زندگی حدود یک ششم جمعیت جهان است) بوده است.

تاکار معتقد است که این بحث نیاز به تمرکز بیشتر روی انرژی خورشیدی خانگی دارد، که در بسیاری از جوامع می‌تواند “جایگزین ایده یک شبکه برق متمرکز، گران قیمت و اغلب بسیار کربن فشرده شود”.

او افزود: «یک میلیارد نفر بدون قدرت زندگی می کنند. بسیار بعید است که برای اکثریت این خانه ها، شبکه نمایش داده شود و برق قابل اعتمادی ارائه دهد.

مردی پنل خورشیدی را روی سقف نصب می کند

سیستم های خورشیدی Sun King در خانه های 5 میلیونی در آفریقا نصب شده اند © Migwa Nthiga

بانکداران سیتی، که این اوراق بهادارسازی را ترتیب داده اند، فکر می کنند که می تواند طرحی برای معاملات آتی در مقیاس بزرگتر ارائه دهد. Manolo Falco، رئیس بانک سرمایه گذاری جهانی بانک، به من گفت که چنین معاملاتی پیشنهادی جذاب برای سرمایه گذاران نهادی است که به طور فزاینده ای به دنبال شواهدی از اثرات اجتماعی و زیست محیطی در کنار سود مالی هستند.

فالکو گفت: «این راهی برای آن سرمایه‌گذاران است تا نشان دهند که سرمایه‌شان را در جایی قرار می‌دهند که دهانشان حول مسئولیت اجتماعی باشد.»

خورخه روبیو، رئیس مالی اجتماعی جهانی سیتی، گفت: سرمایه گذاران در اوراق بهادار می توانند انتظار کسب “بازده تجاری” داشته باشند، اگرچه او از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

تاکار گفت که سابقه بازپرداخت 5 میلیون مشتری خانگی Sun King تا به امروز نشان می دهد که «ارزش اوراق بهادار مانند این به سرمایه گذاران بازده بسیار خوب و قابل پیش بینی ارائه می دهد. . . و هر دلاری که برای تأسیساتی مانند این هزینه می‌شود، واقعاً تأمین مالی خرید تجهیزات خورشیدی را تأمین می‌کند.»

130 میلیون دلار تعهد شده برای تامین مالی اعتبار برای 1 میلیون مشتری دیگر Sun King کافی است. اما با توجه به کمبود برق بیش از 500 میلیون آفریقایی – و جمعیت این قاره تا سال 2050 تقریباً دو برابر خواهد شد – باید خیلی بیشتر از این منبع برق باشد. (سایمون موندی)

خواندن هوشمند

  • FT Lex بودجه ESG را به دلیل کمبود شدید سهام در سهام دفاعی حتی پس از حمله به اوکراین مورد انتقاد قرار داده است. “جنبشی که هدفش برتری اخلاقی است، خطر جدا شدن از واقعیت را دارد.”

  • کلر بوشی در شیکاگو می نویسد، تصمیم تسلا برای باز کردن شبکه شارژ خود به روی خودروسازان رقیب، موج شوک را در صنعت شارژ خودروهای الکتریکی وارد کرده است.

  • کنزا برایان و آلیس هنکوک گزارش می دهند که تنظیم کننده های اتحادیه اروپا به “شواهد روشن” از سبزشویی گسترده توسط بانک های اروپایی و سایر موسسات مالی اشاره کرده اند.

مدیریت دارایی FT – داستان داخلی در مورد محرک ها و تکان دهنده های پشت یک صنعت چند تریلیون دلاری. اینجا ثبت نام کنید

منبع انرژی – اخبار انرژی ضروری، تجزیه و تحلیل و هوش داخلی. اینجا ثبت نام کنید