ریاست جمهوری بایدن برای دنیا چه معنایی دارد؟

خبر | No comments

جو بایدن قول داده است که به رویکرد انزواطلبانه و مخل دونالد ترامپ در روابط جهانی پایان دهد.

اما تلاش دولت بایدن برای بازگرداندن رهبری آمریكا به زمانی و سرمایه سیاسی نیاز دارد در زمانی كه نقش جهانی این ابرقدرت در داخل و خارج از كشور تردید داشته باشد.

در حالی که دیپلمات ها احتمالاً برای مدتی جمله “اول آمریکا” را نمی شنوند ، آقای بایدن با چالش هایی از جمله مقابله با چین ، ورود مجدد به توافق هسته ای با ایران ، تنظیم مجدد روابط با اروپا و مقابله با پیامد Brexit در رابطه با انگلستان.

اروپا

آنچه بایدن می خواهد: مشتاق بازسازی اتحادهای اروپایی است که آقای ترامپ بارها و بارها آن را لغو کرده است ، آقای بایدن احتمالاً آتلانتیست ترین رئیس جمهور آمریکا در یک نسل است. او به میراث ایرلندی خود افتخار می کند و از خصومت آشکار آقای ترامپ با اتحادیه اروپا دور خواهد شد. آقای بایدن همچنین از پشتیبانان اتحاد نظامی ناتو خواهد بود.

رئیس جمهور منتخب با Brexit مخالف است ، گرچه آن را به عنوان یک واقعه بزرگ پذیرفته است. اما اگر بتواند از طلاق بدون معامله از اروپا که به توافق نامه های مرزی ایرلند احترام می گذارد جلوگیری کند ، کار با انگلیس کار ساده تری خواهد داشت.

آقای بایدن همچنین قول داده است كه خط مشی آمریكا در قبال روسیه را سخت تر كرده و “به دلیل نقض هنجارهای بین المللی” هزینه های واقعی “به كشور تحمیل كند. حمایت وی از یک ناتوی قدرتمند صریحاً مقابله با تجاوزات روسیه است و او قول داده است در کنار جامعه مدنی روسیه در برابر آنچه “رئیس جمهور اقتدارگرا” حکومت ولادیمیر پوتین می خواند ، بایستد. با این حال او مجبور است به سرعت مذاکرات خود را با مسکو آغاز کند تا معاهده کاهش تسلیحات هسته ای START جدید قبل از انقضا در 5 فوریه.

آنچه آنها می خواهند: در حالی که بسیاری از مقامات اروپایی پذیرفتند كه ترامپ پیام رسان صریح تغییرات سیاسی است – از جمله هزینه های دفاعی بیشتر از متحدان ناتو و عقب نشینی نیروهای آمریكایی از آلمان ، آنها هنوز هم ارتش آمریكا را كه زیربنای ناتو است برای امنیت اروپا ضروری می دانند. آنها همچنین دوست دارند که واشنگتن بیشتر درگیر مقابله با بحران های منطقه ای از بلاروس تا مدیترانه شرقی باشد.

هزینه های دفاعی اروپا در دوره اول ترامپ ، مخارج (میلیارد دلار) فقط به میزان ناچیزی افزایش یافته است.

نتیجه: انتظار می رود 18 ماه از برگزاری یک رویداد خوشحال کننده دستی که سیستم ائتلاف پس از جنگ را در قلب روابط ایالات متحده با سایر جهان قرار می دهد ، شروع می شود با تلاش برای پاسخ جهانی به ویروس کرونا. اما این بحران می تواند ناشی از چین ، Brexit و تجارت باشد.

خاورمیانه

آنچه بایدن می خواهد: رئیس جمهور منتخب آمریکا قول داده است در صورت بازگشت تهران به توافق چند جانبه که برای مهار جاه طلبی های اتمی خود طراحی شده است ، به توافق هسته ای ایران که آقای ترامپ از آن خارج شد ، بپیوندد. وی همچنین قول داده است روابط خود را با عربستان سعودی که وی را “پاریا” نامیده است ، دوباره تنظیم کند.

اما همانند دونالد ترامپ ، آقای بایدن نیز می خواهد به جنگهای آمریکا برای همیشه خاتمه دهد و قصد دارد در وفاداری آمریکا در خاورمیانه تغییر کند. دموکرات سفارت ایالات متحده را از بیت المقدس منتقل نخواهد کرد ، جایی که آقای ترامپ آن را از تل آویو در سال 2018 منتقل کرد. او برنامه ای برای فشار بر راه حل دو کشور ندارد. مشاوران عالی آقای بایدن همچنین اظهار داشتند که اولویت های سیاست خارجی وی در جای دیگر است.

یک زن و شوهر در ورودی سفارت جدید آمریکا در اورشلیم پیاده روی می کنند © اسپنسر پلات / گتی

آنچه آنها می خواهند: ایران خواهان جبران خسارت برای درمان خود از طرف دولت ترامپ و لغو تمام تحریم ها به دلیل قیمت بازگشت به توافق هسته ای است. در حال حاضر ، آن همچنان در حال توسعه برنامه موشکی خود است.

در همین حال عربستان سعودی نگران است که دولت بایدن بتواند فروش اسلحه را متوقف کند و یک سردی دوباره را بر روابط تحمیل کند.

امارات متحده عربی دوست دارد که ایالات متحده مواضع سخت تری نسبت به ترکیه اتخاذ کند و اگر آقای بایدن موافقت کرد دوباره وارد معامله ایران شود ، اطمینان حاصل کند که برنامه موشکی ایران و پشتیبانی از شبه نظامیان در منطقه نیز مورد توجه قرار گرفته است. این کشور همچنین خواهان حضور در میز مذاکره با قدرت های منطقه ای در هر بحث ایران است.

نتیجه: به دلیل انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن ، یک بحران زمانی وجود دارد که می تواند قدرت را به تندروهایی که مذاکره با آنها دشوارتر است ، تحویل دهد. دولت جدید بایدن باید به سرعت کار کند تا رویکرد جدیدی را در مورد ایران با کشورهای اروپایی – انگلیس ، فرانسه و آلمان توافق کند.

چین

آنچه بایدن می خواهد: یکی از مشاوران بایدن اولویت های سیاست خارجی رئیس جمهور منتخب را چنین توصیف کرد: “چین. چین چین روسیه”. تیم بایدن وارث یک نهاد سیاست خارجی ایالات متحده خواهد بود که نگرانی بسیار بیشتری نسبت به دوران اوباما به پکن دارد. با این حال مشخص نیست که آقای بایدن از چه ترکیبی از همکاری ، رقابت و رویارویی برای تعامل با “رقیب قدرت در حال افزایش ایالات متحده” استفاده خواهد کرد.

در حالی که او احتمالاً از تأیید جنگ سرد جدید که می تواند نقش برجسته جهانی آمریکا را در معرض تهدید قرار دهد ، امتناع خواهد ورزید ، اما تلاش خواهد کرد کنوانسیون های حاکم بر فناوری و سرمایه گذاری را عقب بکشد. وی همچنین حضور پررنگ نظامی آمریکا در آستان چین را حفظ خواهد کرد.

رئیس جمهور چین شی جین پینگ و سپس معاون رئیس جمهور جو بایدن در هنگام ورود به پایگاه نیروی هوایی اندروز ، مریلند ، در سال 2015 روی فرش قرمز روی آسفالت قدم می زنند © کارولین کاستر / AP

یک مقام بایدن گفت که آقای بایدن تلاش خواهد کرد تا هماهنگی با شرکای اروپایی را در زمینه غربالگری سرمایه گذاری ، اشتراک اطلاعات و فن آوری های نوظهور تقویت کند تا “با چین در یک صفحه با متحدان ما قرار بگیرد.”

وی همچنین سعی خواهد کرد مشارکت های منطقه ای با متحدان با توجه به کوتاهی عملکرد تحت دولت ترامپ ، مانند کره جنوبی را تقویت کند.

آنچه آنها می خواهند: برخی از کارشناسان فکر می کنند که چین با در دست داشتن آقای بایدن نفس راحتی می کشد. اروپایی ها نسبت به سالهای ترامپ امیدوار به سخنان تهاجمی کمتر عمومی هستند ، اما بسیاری از مقامات انتظار دارند در فشارهای خصوصی توسط ایالات متحده کمرنگ شوند. روند موج سواری در اروپا نیز به سمت بدبینی بیشتر نسبت به پکن تغییر کرده است.

نتیجه: برخی از دموکرات ها می گویند آقای بایدن تهدید ناشی از جاه طلبی های نظامی ، اقتصادی و دیپلماتیک چین را دست کم می گیرد. اکثر مقامات اروپایی اصرار دارند که فاصله خود را بین واشنگتن و پکن یکسان نمی دانند – اما آنها همچنین مشتاق حفظ روابط اقتصادی با چین و پتانسیل همکاری در زمینه های دیگر مانند تغییر اقلیم هستند.

تجارت جهانی

آنچه بایدن می خواهد: آقای بایدن برخی از گرایش های حمایتی آقای ترامپ را دارد. وی پیشنهاد می کند که آژانس های فدرال فقط خدمات و کالاهای ایالات متحده را تهیه کنند و مالیاتی تعیین کرده است تا شرکت های آمریکایی را به دلیل جابجایی شغل و تولید خارج از کشور مجازات کند. او مانند آقای ترامپ استدلال کرده است که سازمان تجارت جهانی باید اصلاح شود و بتواند با اقتصادهای غیر بازاری مانند چین مقابله کند.

با این حال ، اگرچه آقای بایدن اعلام کرده است که در جبهه تجارت همچنان به سختگیری در چین ادامه خواهد داد ، بعید به نظر می رسد رژیم تعرفه مقابله ای را که توسط آقای ترامپ تقویت شده تکرار کند. اما میزان حذف یا کاهش تعرفه ها – یا اعمال تعرفه های بیشتر – مشخص نیست.

کسری تجاری ایالات متحده با چین در بیشتر دوره های اول ترامپ ، خالص تجارت کالاها ، با افزایش کل 12 ماهه (میلیارد دلار) ادامه یافت.

آقای بایدن در راستای سیاست خارجی گسترده تر خود می خواهد تنش های تجاری با اروپا را کاهش دهد. اما این به معنای حل برخی اختلافات مهم است ، از جمله اختلاف چندین دهه در مورد یارانه های هواپیمایی و بحث در مورد نحوه مالیات عادلانه از شرکت های بزرگ فناوری.

آنچه آنها می خواهند: امید فوری به دموکراسی های خارجی این خواهد بود که دولت بایدن با اجماع سایر کشورهای عضو در حمایت از Ngozi Okonjo-Iweala به عنوان مدیرکل جدید سازمان تجارت جهانی ملحق شود. دولت فعلی مانع انتصاب یک رهبر جدید شده است.

اروپا و انگلیس همچنین به دنبال پیشرفت در مذاکرات در مورد یارانه هواپیما و پایان تعرفه های مربوطه ایالات متحده برای کالاهای اروپایی از جمله پنیر ، شراب و زیتون هستند. همین کشورها همچنین هدفشان این است که اختلاف نظرشان با واشنگتن درباره مالیات دیجیتال را مرتب کنند و تلاش می کنند تعرفه های فولاد و آلومینیوم اروپا را بردارند.

جرثقیل های دروازه ای در پایانه کانتینر حمل و نقل چین در بندر لس آنجلس بیکار می مانند © Tim Rue / Bloomberg

انگلیس ، که در ژانویه از بازار واحد اتحادیه اروپا خارج می شود ، پس از روی کار آمدن بایدن تلاش خواهد کرد یک معامله تجاری با ایالات متحده را ببندد ، اما مبارزات انتخاباتی بایدن گفت که این در بالای اولویت های رئیس جمهور جدید نخواهد بود.

نتیجه: مسائل اساسی با اروپا باقی مانده است. تنش های تجاری با پکن نیز احتمالاً ادامه خواهد داشت. کارشناسان انتظار دارند جنگ های تجاری ادامه یابد – اما جنگ هایی که در اتاق های عقب و نه از طریق توییتر برگزار می شود.

سیاست اقلیمی

آنچه بایدن می خواهد: آقای بایدن متعهد شده است كه مجدداً به توافق نامه پاریس درباره تغییرات آب و هوا پیوست كه ایالات متحده روز چهارشنبه از آن خارج شد. وی قصد دارد اهداف تغییر اقلیم را در تمام جنبه های سیاست خارجی ایالات متحده ، امنیت ملی و تجارت ادغام کند. وی هدف تولید گازهای گلخانه ای خالص تا سال 2050 را برای ایالات متحده تعیین کرده و قول داده است که به طور کامل به انرژی پاک اعتماد کند و حتی صادر کند.

وی همچنین گفته است كه تلاش جهانی را برای اطمینان از افزایش قابل توجه كشورهای ساطع كننده كربن برای اهداف آب و هوایی داخلی ، با اهداف شفاف و قابل اجرا – با در نظر گرفتن ویژه چین در پیش خواهد گرفت.

تا زمان بروز همه گیری ، تولید داخلی نفت و گاز در دوره ترامپ افزایش یافت.  نفت خام ، تولید میدانی ایالات متحده ، متوسط ​​سه ماهه (میلیون بشکه در روز) ؛  گاز طبیعی ، تولید خشک ایالات متحده ، متوسط ​​سه ماهه (تن فوت مکعب)

آنچه آنها می خواهند: کشورهای اتحادیه اروپا برای مقابله با تغییرات آب و هوا به ایالات متحده نیاز دارند تا به ائتلاف بین المللی بازگردد. انگلیس ، میزبان COP26 در نوامبر 2021 ، امیدوار است بتواند از اجلاس آب و هوای سازمان ملل برای کاهش تنش در مورد Brexit بین آقای بایدن و نخست وزیر بوریس جانسون استفاده کند.

نتیجه: چین و ژاپن اخیراً اهداف جدید سنگینی را برای خنثی کردن کربن تا سال 2060 و در مورد توکیو تا سال 2050 تعیین کرده اند. این فشار را به آقای بایدن فشار می آورد تا اهداف آمریكا را بهبود بخشد و یك نقطه روشن در روابط آمریكا و چین پیدا كند. همانطور که آقای بایدن به دنبال بازپس گیری مقام رهبری در دیپلماسی جهانی آب و هوا خواهد بود.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>