سودان: بحران به وضعیت “ناامیدکننده” برای غیرنظامیان دامن می زند

خبر

سودان: بحران به وضعیت “ناامیدکننده” برای غیرنظامیان دامن می زند
سودان: بحران به وضعیت “ناامیدکننده” برای غیرنظامیان دامن می زند

از زمان آغاز درگیری بین نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع، بیش از 1.2 میلیون نفر آواره شده اند در داخل کشور فقیر شده قبلی، و صدها هزار نفر از مرزهای همسایه گریخته اند. آ افزایش تعداد کشته ها، بیداد می کند غارت کمک های بشردوستانه، و افزایش نیازها آژانس‌های سازمان ملل هشدار دادند که در مورد کمک نگرانی‌های فزاینده‌ای وجود دارد.

وضعیت بود “به ویژه ناامید” در خارطومپاتریک الیوت، رئیس عملیات سودان برای فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ (IFCR)، به خبرنگاران در سازمان ملل در ژنو که به تازگی از بازدید از بندر برگشته‌اند، گفت، جایی که مردم از خشونت فرار می‌کردند یا نمی‌توانستند ترک کنند. سودان

تاریک جاشارویچ، عضو سازمان بهداشت جهانی (WHO)، گفت اعدادی که از سوی وزارت بهداشت ارائه می‌شود، کمتر از تعداد کل قربانیان است.

بخش بهداشت فلج شده

زیاد امکانات بهداشتی به سادگی قادر به کار نیستندآقای جاشارویچ گفت، همچنین نگرانی هایی را برای حدود 20000 زن باردار که در حال حاضر قادر به دریافت مراقبت های قبل از زایمان نیستند، افزایش می دهد.

حدود 11 میلیون نفر در آنجا هستند نیاز فوری به کمک های بهداشتی در سودان، از جمله بیش از 2.6 میلیون زن و دختر در سنین باروری که به سختی به پیشگیری از بارداری، خدمات مربوط به بارداری، یا برنامه های درمانی برای عفونت های مقاربتی، یا خدمات پاسخگویی به خشونت جنسی، که گزارش شده است با تشدید بحران افزایش می یابدطبق گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل متحد (UNFPA).

یک تخمین زده شده 260000 زن باردار در سودان، از جمله 90000 مورد انتظار زایمان در سه ماه آینده، ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد کمبود سوخت و قطع برق ادامه دارد که قبلاً بسیاری را مجبور کرده است بیمارستان‌ها خدمات اورژانسی مامایی و نوزادان را تعلیق کنند، آژانس گفت.

کمبود سوخت، زایمان ایمن را تهدید می کند

سوخت داریم تمام می شودسارا، یک ماما در بیمارستان امبادا در خارطوم که از سوی سازمان ملل حمایت می شود، گفت. اگر قطعی برق ادامه یابد، نمی‌دانیم چگونه می‌توانیم به زنان باردار که یک هفته بعد زایمان می‌کنند کمک کنیم.»

این آژانس قرار است 10 تن از لوازم سلامت جنسی و باروری را در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی توزیع کند و می تواند خود را گسترش دهد. پروژه آزمایشی برای تامین انرژی خورشیدی، در سال 2022 در چندین بیمارستان در سودان به مراکز بهداشتی در خارطوم راه اندازی شد و برق شبانه روزی را برای بخش های زایمان، اتاق های عمل، یخچال های بانک خون، دستگاه های جوجه کشی و تجهیزات ذخیره سازی دارو تامین می کند.

ماماها در یک بیمارستان تحت حمایت صندوق جمعیت ملل متحد در سودان قبل از بحران، حداقل دو بیمارستان از هر سه بیمارستان را ویران کردند.  (فایل)

ماماها در یک بیمارستان تحت حمایت صندوق جمعیت ملل متحد در سودان قبل از بحران، حداقل دو بیمارستان از هر سه بیمارستان را ویران کردند. (فایل)

آژانس غذای سازمان ملل غارتگران را محکوم کرد

برنامه جهانی غذا (WFP) روز جمعه این موضوع را محکوم کرد غارت از لوازم بشردوستانه روز پنجشنبه در مرکز توزیع خود در جنوب مرکزی سودان، به دارایی های سرقت شده از زمان شروع بحران در اواسط آوریل به 60 میلیون دلار افزود.

این دزدی مواد غذایی و دارایی های بشردوستانه این عملیات را کاملاً تضعیف می کند زمان حساس برای مردم سودانآژانس ملل متحد گفت. “این باید متوقف شود.”

انبارهای برنامه جهانی غذا در العبید میزبان یکی از بزرگترین پایگاه های لجستیکی آژانس در آفریقا هستند و نشان دهنده یک “راه نجات حیاتیبه گفته این آژانس، برای عملیات در سودان و سودان جنوبی.

میلیون ها نفر تحت تأثیر این حمله قرار خواهند گرفتآژانس هشدار داد و افزود که گزارش‌های اولیه حاکی از غارت مواد غذایی و تغذیه، وسایل نقلیه، سوخت و ژنراتورها در حادثه اخیر است.

از زمان وقوع خشونت، گروه‌های مسلح بارها به WFP و انبارهای شرکا حمله کرده و آن‌ها را غارت کرده‌اند. امدادگران کشته یا زخمی شده اند، آژانس گفت.

این آژانس افزود: خشونت‌های مداوم می‌تواند باعث شود حدود 2.5 میلیون نفر در سودان “در ماه‌های آینده دچار گرسنگی شوند.”

هشدار که ناامنی غذایی حاد در سودان ممکن است به سطوح بی سابقه ای برسدWFP که بیش از 19 میلیون نفر یا 40 درصد جمعیت را تحت تأثیر قرار داده است، مجدداً از همه طرف های درگیر درخواست می کند تا از ایمنی و امنیت کمک های بشردوستانه، امدادگران و دارایی ها اطمینان حاصل کنند تا کار نجات دهنده آژانس بتواند به جلو برود. .

“بی ترس” ارائه پشتیبانی

آقای الیوت، از IFCR، گفت که تیمی برای حمایت از هلال احمر سودان ایجاد شده است. بسیج روزانه برای کمک به نیازمندان وی با تاکید بر شجاعت داوطلبانی که “بی ترس” حمایت محلی می کنند، گفت: درخواست تجدید نظر برای تامین مالی اضطراری و گزارشات از افزایش سوء تغذیه نیز از جمله نگرانی های جدی بود.

در حالی که بودجه هنوز محقق نشده است برای رسیدگی به نیازهای فوری در خارطوم و مناطق اطراف، او همکاری خوب بین آژانس های سازمان ملل را گزارش داد که همچنان به جوامع در مناطق محلی دسترسی دارند و از آنها حمایت می کنند.

او گفت که در خارج از خارطوم، داوطلبان با جوامع آوارگان داخلی کار می کردند.

با این حال، در پورت سودان، سطح سوء تغذیه قابل توجه است، او اضافه کرد.

شورای امنیت تجدید مأموریت سازمان ملل را بررسی می کند

شورای امنیت سازمان ملل قرار است بعدازظهر جمعه برای بررسی آخرین گزارش‌های دبیرکل درباره این کشور و اقدام در مورد تمدید احتمالی مأموریت مأموریت یکپارچه کمک‌های انتقالی سازمان ملل در سودان (یونیتامس) تشکیل جلسه دهد.

این شورا 15 نفره در سال 2020 برای یک سال اولیه برای کمک به سودان، این مأموریت سیاسی ویژه را ایجاد کرده بود و سپس هر سال آن را تمدید می کرد. ماموریت ماموریت سازمان ملل متحد قرار است روز شنبه به پایان برسد.

در بندر سودان، بسته های غذایی اضطراری بین مردمی که از جنگ در خارطوم فرار می کنند، توزیع می شود.

در بندر سودان، بسته های غذایی اضطراری بین مردمی که از جنگ در خارطوم فرار می کنند، توزیع می شود.