شخصیت های سایه دار: چه چیزی برای یک پناهگاه باغ خنک کاشته شود

خبر

شخصیت های سایه دار: چه چیزی برای یک پناهگاه باغ خنک کاشته شود
شخصیت های سایه دار: چه چیزی برای یک پناهگاه باغ خنک کاشته شود

کاشت برای ایجاد سایه از نظر تاریخی برای باغبانان در آب و هوای خنک شمال اروپا یک اولویت نبوده است، اما با تابستان های گرمتر و تابش شدید آفتاب نیمه تابستان ممکن است ارزش بازنگری را داشته باشد. ممکن است یک زمستان دلگیر با سرمای طولانی مدت و یک بهار خنک تر از حد معمول، ما را به شدت در معرض آفتاب قرار داده باشد، اما چند هفته پس از یک تابستان گرم طولانی می تواند ما را به سرعت در جستجوی سایه بیابد.

اداره هواشناسی پیش بینی می کند که سال 2023 دهمین سال متوالی خواهد بود که میانگین دما به حداقل 1 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن می رسد – و امسال به دلیل پایان الگوی آب و هوایی La Niña که دارای یک تغییر موقت بود، دمای بالاتری نسبت به سال 2022 خواهیم داشت. اثر خنک کننده همانطور که ما اکنون به جای روغن برنزه کننده از کرم ضد آفتاب استفاده می کنیم، شاید از خوردن در فضای باز، مطالعه و استراحت در بیرون زیر سایه بان سبز متراکم که کمی سایه می اندازد و محافظت می کند بهترین لذت را ببرید.

آلاچیق و لجیا اغلب با غذاخوری تابستانی در مدیترانه یا محوطه وسیع هتل‌های بزرگ روستایی مرتبط هستند – مانند باغ درجه یک در هتل Endsleigh در دوون، جایی که تونلی از طاق‌های گل رز گردشگاهی سایه‌دار را در روزهای آفتابی فراهم می‌کند.

اما آلاچیق ها در هر اندازه و پیچیدگی، مانند پاسیو و تراس، می توانند پیوند بصری جذابی بین خانه و باغ ایجاد کنند و در عین حال عملکرد مفیدی را انجام دهند. یک چارچوب چوبی، فلزی یا حتی تا حدی سنگی ساخته شده است که گیاهان برگی و خنک کننده کوهنوردی روی آن آموزش داده می شوند. چوب ماده ارجح است زیرا فلز می تواند گرمای خورشید را جذب کند و باعث سوزاندن پیچک های جوان کوهنوردان شود.

طاق‌های رز در هتل اندسلی در دوون
طاق‌های رز در هتل اندسلی در دوون

کلید موفقیت در انتخاب گیاهان متناسب با جاه طلبی و شرایط شما نهفته است. کوهنوردان برگریز در تابستان سایه ایجاد می کنند و در طول ماه های زمستان که گرما و روشنایی تشویق می شود، نور را از بین می برند. انگورهای انگور مدت‌هاست که روی قاب‌های افقی آموزش داده می‌شوند: آنها به سرعت در حال رشد هستند و ساقه‌های پیچ خورده نمونه‌های بالغ پس از ریزش برگ‌های نسبتاً سخاوتمندانه، جذابیت ساختاری زمستانی را ایجاد می‌کنند.

انگورهایی که انگور دسر تولید می کنند جذابیت شاخ و برگ فراوان و محصول خوشمزه اواخر تابستان دارند. هر چه سایت شما آفتاب‌تر و گرم‌تر باشد، بهتر است زیرا به خاکی با زهکشی خوب و در ابتدا آبیاری منظم نیاز دارند. RHS در سال 2021 با همکاری سارا بل از Sunnybank Vine Nursery در هرفوردشایر، جایزه Garden Merit آزمایشی را برگزار کرد و بهترین انگور را برای خوردن در فضای باز انتخاب کرد.

Vitis Reliance یک رقم سفید یا رژگونه بدون دانه است که در گزارش خود به عنوان “سخت، قوی و قابل اعتماد، با مقاومت خوب در برابر بیماری ها و برگ های بزرگ خوب” توصیف شده است. برای یک انگور سیاه بسیار مقاوم و زودرس، Vitis Sovereign Coronation انتخاب مناسبی خواهد بود. در یک سایت چالش برانگیزتر، برای
به عنوان مثال یکی که بیشتر در شمال یا در ارتفاع بالاتر است، بل Vitis Lakemont را توصیه می کند.

بالا رفتن انگور با سرسختی و هرس یک تعهد است، اما لزوماً یک کار طولانی نیست. تنه را تا ارتفاع آلاچیق تمرین دهید و آن را با یک چارچوب دایمی از بالای آلاچیق نگه دارید. بل می‌گوید باغبان‌ها باید «در تربیت آنها صبور باشند. در مقابل مصرف زودهنگام میوه مقاومت کنید زیرا می خواهید چارچوب خوبی داشته باشید. معمولاً در زمستان هرس را انجام می دهید. رشد از “spurs” در اوایل تابستان ظاهر می شود.

هرس کنید تا شاخساره ها با فاصله از هم قرار گیرند و برای حفظ محدوده کوتاه شوند. الهام بخش آموزش انگورها را می توان با قدم زدن در زیر طاق انگور گسترده در باغ رسمی ادواردین در قلعه Powis در ولز یافت.

ویستریا یک گزینه مجلل و کاملا معطر است، خوشه‌های گل آویزان بلند آن که روی آلاچیق قرار گرفته‌اند، فوق‌العاده به نظر می‌رسند. شکوفه های معطر معمولاً به رنگ یاسی کم رنگ هستند اما شکل های صورتی پاستلی، سفید و بنفش تیره نیز موجود است. گل‌ها بین آوریل و ژوئن ظاهر می‌شوند و به دنبال آن برگ‌های انبوهی شکل می‌گیرند.

ویستریا قوی و مستحکم است: جنگل‌ها و سواحل رودخانه‌های پردرخت چین در کفن‌های یاسی گونه‌ی ویستریا سیننسیس پوشیده شده‌اند که ارتفاع آن حداقل 20 متر است، درختان را خفه می‌کند و توده‌های محکم بامبو را خفه می‌کند. در کشت با فضای موجود و هرس سالانه زمستانه و تابستانی محدود می شود. در سال 1816 در بریتانیا معرفی شد و از آن زمان تا کنون محبوبیت خود را حفظ کرده است. یک جنبه آفتابی را انتخاب کنید، زیرا در سایه جزئی گل کمتری دریافت خواهید کرد و به خاک مرطوب و با زهکشی خوب نیاز خواهید داشت. صبور و مراقب باشید تا زمانی که آنها ریشه های خود را پایین می آورند و در آن مستقر می شوند.

تام کوارد، باغبان اصلی Gravetye Manor در غرب ساسکس، خانه سابق باغبان رویایی ویکتوریایی ویلیام رابینسون، بر نوسازی آلاچیق خیره‌کننده با پوشیده از ویستریا نظارت کرده است. او می‌گوید ویستریا ژاپنی، ویستریا فلوریبوندا شیرو نودا، یکی از جدیدترین سفیدها با رایحه‌ای زیبا را پرورش می‌دهد و به “رنگ آن و این واقعیت که به دلیل دیررس بودن هرگز یخ نمی‌زند” ارزش می‌گذارد. “این بسیار خوب با Lupinus Noble Maiden که در زیر کاشته شده است، مانند استالاگمیت ها و استالاکتیت ها کار می کند.” لوپین ها همچنین از مزایای ساقه های برهنه ویستریا محافظت می کنند.

حیاط سنگی با آلاچیق پوشیده از درخت انگور، زیر میزبان ها در سایه

تاک های انگور به سرعت در حال رشد هستند و شاخ و برگ فراوانی را ارائه می دهند © GAP Photos/Nicola Stocken

یک کلمه احتیاط: “ویستریا اغلب بزرگتر از آنچه که هستند به نظر می رسد، زیرا تنها جاه طلبی آنها در زندگی این است که تمام جهان را تصاحب کنند – و به دلیل این هرس دقیق ضروری است.”

فیونا قصاب از کامبریا ویستریا رویکردی بی‌معنی دارد: «اساساً می‌توان هر چیزی را که نمی‌خواهد قطع کرد. هر چه بیشتر برش دهید، گلدهی بیشتری خواهند داشت. اجازه دهید گیاه در امتداد آلاچیق رشد کند، قبل از اینکه با نخ کشدار ببندید، پیچک های پیچ در پیچ را صاف کنید. پس از چند سال، هنگامی که ویستریا ساختار را پوشاند، تمام رشد جدید را به دو یا سه جوانه برش دهید.

قصاب ارقام فلوریبوندا را به بهترین وجه برای آلاچیق توصیه می کند. انتخاب های برتر او Wisteria floribunda Kuchi-beni، با گل های صورتی روشن، Yae-Kokuryu بنفش تیره، Lawrence آبی کم رنگ و Multijuga برای نژادهای بلندش است.

اما اگر هنوز آماده انجام این همه هرس نیستید، همیشه می توانید چای بنوشید و در یکی از آن هتل های روستایی از سایه لذت ببرید.

ابتدا از آخرین داستان های ما مطلع شوید – دنبال کنید @FTProperty در توییتر یا @ft_houseandhome در اینستاگرام