شورای امنیت می شنود سودان در یک مرحله حساس در مسیر انتقال دموکراتیک |

خبر

سفیران از زمان امضای توافقنامه صلح مهم بین مقامات و دو جنبش مسلحانه از دارفور ، و همچنین احتمال سقوط نیروهای اتحادیه سازمان ملل و آفریقا در این استان ، معروف به UNAMID ، در مورد تحولات به روز شدند.

“سودان در یک مقطع حساس قرار دارد. این کشور می تواند در انتقال خود قاطعانه به جلو حرکت کند ، اما با وجود چالش های زیادی که با آن روبرو است ، پیشرفت هنوز هم می تواند از بین برود. وظیفه همه ما این است که از سودان در تلاش برای دستیابی به حکمرانی دموکراتیک ، شکوفایی اقتصادی و یک جامعه فراگیر برای همه سودانی ها حمایت کنیم “، گفت: خانم دی کارلو.

این ماه دو سال از انقلاب سودان می گذرد ، که منجر به سرنگونی رهبر باسابقه ، عمر البشیر ، در آوریل 2019 شد. یک نهاد مشترک نظامی و غیرنظامی ، معروف به شورای حاکمیت ، تا زمان برگزاری انتخابات بر کشور حکومت می کند برگزار شد.

اختلاف نظر سیاسی ، انحطاط اقتصادی ، هجوم پناهندگان

علی رغم پیشرفت ، خانم دی کارلو گزارش داد که نیروهای سیاسی در سودان به طور فزاینده ای تکه تکه شده اند. اختلافات به دنبال تأسیس هیأت جدید شورای شرکای دوره انتقالی بروز کرد ، در حالی که تشکیل شورای قانونگذاری انتقالی به 31 دسامبر موکول شد.

سودان نیز دچار افت شدید اقتصادی شده است که بخشی از آن به دلیل تعطیلی پنج ماهه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا است. در نتیجه ، درآمد عمومی کاهش یافت در حالی که هزینه های برنامه های بهداشتی اضطراری افزایش یافت و به کسری بودجه در حال رشد تقریباً 250 میلیون دلار در هر ماه کمک کرد.

وی ادامه داد: “بیماری همه گیر COVID-19 نیازهای بشردوستانه را تشدید کرده است ، همچنین ناشی از سیل شدید ، خشونت بین جامعه و آوارگی طولانی مدت است.”

“در هفته های اخیر ، بیش از 48،000 نفر از درگیری های اتیوپی در منطقه Tigray فرار کرده و به سودان پناهنده شده اند. این امر فشار بیشتری را به مقامات سودانی وارد کرده است. ”

رئیس امور سیاسی سازمان ملل مجدداً از قصد ایالات متحده برای لغو تعیین سودان به عنوان حامی دولت تروریسم استقبال کرد ، که دسترسی به کمک های مالی مهم بین المللی را باز می کند.

برنامه های ماموریت در حال توسعه است

در همین حال ، رایزنی ها بین مقامات و مأموریت کمک به انتقال یکپارچه سازمان ملل در سودان (UNITAMS) ادامه دارد. استقرار در ماه اکتبر آغاز شد و اهداف شامل پشتیبانی از روند صلح و حمایت از غیرنظامیان است.

این مأموریت در حال انجام است که دستور عملیات دیگری ، عملیات ترکیبی اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در دارفور (UNAMID) ، با توجه به تصمیم نهایی شورا در 31 دسامبر به پایان می رسد. در پی نبردهایی که منجر به کشته شدن حدود 300000 نفر و آواره شدن میلیونها نفر شد ، UNAMID از سال 2007 در این استان بوده است.

مقامات سودانی در راستای توافق صلح امضا شده در ماه اکتبر ، استقرار یک نیروی محافظت غیرنظامی 12000 نفری را به دارفور آغاز کرده اند. ژان پیر لاکروا ، رئیس حفاظت از صلح سازمان ملل ، که توافق نامه ای نیز به شورا ارائه داد ، گفت که این توافقنامه فرصتی واقعی برای پایان دادن به درگیری های چندین دهه در دارفور است. با این حال ، وی بر لزوم هماهنگی پشتیبانی بین المللی برای اقدامات حفاظتی تأکید کرد.

“در این زمینه ، بسیار مهم است که ما انتظارات و نقش های UNAMID و دولت را مطابق با توافقنامه وضعیت نیروهای UNAMID در هنگام عقب نشینی روشن کنیم” ، گفت: لاکروا ، که توضیح داد نیروهای ویژه به حفاظت از پرسنل مأموریت اختصاص خواهند یافت ، سایت ها و دارایی ها ، در حالی که برای بازگشت به کشور نیز آماده می شوند.

“در صورت بروز هرگونه حادثه امنیتی بزرگ یا تهدید غیرنظامیان در دارفور در این دوره ، مسئولیت پاسخگویی بر عهده مقامات انتقالی سودان و نهادهای مربوطه است ، زیرا در صورت بروز حوادث پس از 31 دسامبر UNAMID در صورت بروز حوادث نمی تواند مداخله کند. ماموریت تا آن تاریخ پایان یافته است. ”

کار عظیمی در پیش است

به سفیران اطلاع داده شد که روند تخفیف UNAMID یک اقدام اساسی خواهد بود. Atul Khare ، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور پشتیبانی عملیاتی ، گفت که بیش از 6000 پرسنل متحدالشکل و بیش از 1500 کارمند غیرنظامی هنوز در دارفور محصور در خشکی و سایر سایتهای سودان مشغول خدمت هستند.

“برداشت منظم و ایمن پرسنل و تجهیزات مأموریت در این اندازه به وضوح کاری کمتر از شش ماه نیست که به دنبال آن یک دوره نه تا 12 ماهه از بین بردن دارایی ها و تصفیه دارایی ها ، با ادامه همکاری کامل دولت سودان است. و مقامات محلی آن “، او گفت.

“جدول زمانی فشرده و چالشهای لجستیکی ذاتی بستن سایتهای مختلف تیم ، بازگرداندن پرسنل متحدالشکل با لباس و تجهیزات آنها ، تفکیک یا تغییر کارمندان باقیمانده و دفع صحیح دارایی های مأموریت ، کار بسیار بزرگی خواهد بود.”

آقای خاره همچنین بر نگرانی های امنیتی تأکید كرد و پیشنهاد كرد كه شورا ممكن است “یك واحد نگهبان متواضع ، کاملاً درون محور” را در این مدت حفظ كند.