فوتبال زنان خود را برای رکوردشکنی فینال لیگ قهرمانان آماده می کند

خبر

فوتبال زنان خود را برای رکوردشکنی فینال لیگ قهرمانان آماده می کند
فوتبال زنان خود را برای رکوردشکنی فینال لیگ قهرمانان آماده می کند

تقریباً یک سال پس از پیروزی انگلیس در یورو 2022، فوتبال زنان خود را برای رویداد بزرگ بعدی خود آماده می کند: فینال لیگ قهرمانان زنان یوفا. روز شنبه، FC Barcelona Femení و VfL Wolfsburg در آیندهوون در مقابل جمعیتی متشکل از 35000 هوادار به مصاف هم خواهند رفت.

مسابقه بین باشگاه کاتالان و قهرمان دو دوره اروپا از نیدرزاکسن در حال حاضر یک مسابقه رکوردشکنی است. دو تیم سال گذشته در نیمه نهایی همان رقابت ها مقابل هم قرار گرفتند و 91600 نفر را به نیوکمپ بارسلونا کشاندند و بالاترین تعداد تماشاگران تاریخ یک بازی فوتبال زنان را رقم زدند.

لیگ قهرمانان به یک محرک حیاتی برای علاقه و درآمد برای بازی زنان در اروپا تبدیل شده است و به تماشاگران تازه جذب شده در بین تورنمنت های بزرگ بین المللی، مانند جام جهانی ماه آینده، کمک کرده است.

در حالی که بازی در حال برداشتن گام‌های بزرگی در جذب طرفداران جدید است، چالش‌های ایجاد پایداری تجاری آن همچنان دلهره‌آور است. درآمد هنوز کم است، در حالی که هزینه ها به سرعت در حال افزایش است.

درگیری در آستانه جام جهانی فشارهایی را که فوتبال زنان با آن روبه رو است روشن کرد. در حالی که تنها چند هفته تا آغاز مسابقات در استرالیا و نیوزلند باقی مانده است، معاملات تلویزیونی در بریتانیا، آلمان، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا هنوز به توافق نرسیده است. گروهی از وزرای ورزش این هفته از صدا و سیما و فیفا، نهاد حاکم بر فوتبال جهان، خواستند تا به توافق برسند. فیفا ماه گذشته پس از دریافت پیشنهادات “بسیار ناامید کننده”، تهدید کرد که مسابقات رسانه ای در برخی از کشورها متوقف خواهد شد.

از زمان پیروزی شیرها در ومبلی در تابستان گذشته، تعداد افرادی که در بازی‌های سوپرلیگ زنان، لیگ داخلی انگلیس شرکت می‌کنند یا آنها را از تلویزیون تماشا می‌کنند، افزایش یافته است. این منجر به افزایش علاقه تجاری – هم برای تیم ها و هم برای بازیکنان فردی – شده است، در حالی که باشگاه ها بیشتر برای تیم های زنان خود هزینه می کنند. امید ایجاد یک چرخه فضیلت‌آمیز است که در آن سرمایه‌گذاری بیشتر منجر به یک بازی سرگرم‌کننده‌تر می‌شود، که پس از آن علاقه بیشتری از طرف حامیان مالی و پخش‌کنندگان ایجاد می‌کند.

کلویی کلی مهاجم تیم ملی انگلیس پس از گلزنی در فینال یورو 2022 در ومبلی جولای گذشته جشن گرفت.
پیروزی شیرها در یورو 2022 تابستان گذشته در ومبلی باعث افزایش علاقه تجاری به بازی زنان شد © فرانک فایف/AFP از طریق گتی ایماژ

به گفته دیلویت، بارسلونا ثروتمندترین تیم زنان در فوتبال اروپا است، اما فاصله بین آن و بازی مردان بسیار زیاد است. را بلوگرانا با 7.7 میلیون یورو درآمد، در صدر جدول ثروت این شرکت مشاوره در سال 2023 قرار گرفت. در همین مدت، تیم مردان بارسلونا درآمد 638 میلیون یورویی را به ثبت رساند.

مقایسه‌های مستقیم این واقعیت را مبهم می‌سازد که بازی زنان هنوز در بیشتر کشورها نوپا است. اگرچه تیم بارسلونا در سال 2015 حرفه ای شد، لیگ داخلی اسپانیا، لیگ F، به تازگی تنها فصل اول خود را به عنوان یک رقابت کاملا حرفه ای به پایان رسانده است. بارسلونا پس از باخت تنها در یک بازی، 10 گل دریافت کرد اما در 30 بازی خود 118 گل به ثمر رساند، این عنوان را به دست آورد. امید این است که لیگ رقابتی تر شود زیرا رقبا هزینه بیشتری می کنند.

اگرچه ارزش معاملات پخش همچنان پایین است، تیم های زنان و بازیکنان در حال ایجاد پایگاه های بزرگ طرفداران آنلاین هستند، از جمله بسیاری از افراد تازه وارد به فوتبال. الکسیا پوتلاس از بارسلونا، برنده دو بار توپ طلا، 2.8 میلیون دنبال کننده در اینستاگرام دارد، در حالی که تیم او تقریباً 5 میلیون دنبال کننده دارد – بیشتر از همه باشگاه های مردان اسپانیا به جز سه باشگاه. استادیوم 6000 نفری این تیم معمولاً به فروش می‌رسد و باعث می‌شود که صحبت از گسترش احتمالی آن شود.

نوع هوادارانی که می آیند کاملاً متفاوت هستند. مارکل زوبیزارتا، مدیر کل بارسلون فمنی، گفت: این افراد جوان تر هستند، افرادی که واقعاً به کاری که ما انجام می دهیم افتخار می کنند.

الکسیا پوتلاس
الکسیا پوتلاس از بارسلونا 2.8 میلیون دنبال کننده در اینستاگرام دارد، در حالی که تیم او بیش از 5 میلیون دنبال کننده دارد © Albert Gea/Reuters

تحلیلگران می گویند زمانی که داده های بیشتری در مورد مخاطبانی که جذب می کنند و روش هایی که آن مخاطبان درگیر می شوند در دسترس قرار گیرد، ممکن است تیم های زنان راحت تر در مورد قراردادهای حمایت مالی خود مذاکره کنند و شراکت های تجاری بلندمدت ایجاد کنند.

دیلویت در گزارشی درباره امور مالی فوتبال در اوایل سال جاری نوشت: «بازی حرفه‌ای زنان هنوز به آغاز راه خود نزدیک است. “درآمدهایی که در این مرحله اولیه به دست می آیند. . . نشان دهنده فرصتی برای رشد از بازی زنان در سال های آینده است.

برای باشگاه های بزرگ در سراسر اروپا، لیگ قهرمانان به یک منبع درآمد مهم تبدیل شده است. نیمه نهایی بارسلونا مقابل چلسی که در حضور بیش از 72000 هوادار برگزار شد، 1.2 میلیون یورو برای باشگاه کاتالانی به ارمغان آورد. بازی معکوس در استمفورد بریج لندن را بیش از 27000 تماشاگر تماشا کردند. یوفا، نهاد حاکم بر فوتبال اروپا، امسال 17.5 میلیون یورو را بین باشگاه‌های شرکت‌کننده توزیع می‌کند که نسبت به سال گذشته 10.9 میلیون یورو و بیش از دو برابر مبلغ تولید شده توسط تلویزیون داخلی لیگ F است.

مارسل شفر، مدیر ورزشی تیم‌های مردان و زنان ولفسبورگ، گفت: «برای ما، لیگ قهرمانان همیشه چیز مهمی بود. “رسیدن به فینال چیز خاصی است زیرا کار تیم را تایید می کند و فلسفه ما را تایید می کند – ما سال ها است که واقعاً روی فوتبال زنان تمرکز کرده ایم.”

انتظار می رود رقابت همچنان در حال رشد باشد. طبق آمار یوفا، میانگین حضور در لیگ قهرمانان زنان امسال نزدیک به 11000 نفر است که در مقایسه با 9000 نفر در سال قبل و بیش از دو برابر این رقم نسبت به سال 19-2018 افزایش یافته است. فینال سال آینده در ورزشگاه سن مامس بیلبائو برگزار می شود که ظرفیت آن 55 هزار نفر است.

سرویس پخش ورزشی DAZN که حق پخش جهانی مسابقات را تا سال 2025 دارد، گفت که بینندگان از طریق کانال یوتیوب لیگ قهرمانان زنان در مقایسه با سال گذشته 17 درصد افزایش یافته و به بیش از 50 میلیون بازدید رسیده است.

این شرکت قصد دارد بسیاری از مسابقات لیگ قهرمانان اروپا را از فصل آینده پشت سر بگذارد. مارک واتسون، مدیر ارشد بازرگانی در DAZN، گفت که این یک گام ضروری برای “حفظ قرار گرفتن در معرض و در عین حال کمک به ایجاد و حفظ یک دایره با فضیلت از سرمایه گذاری” است، و افزود: “ما معتقدیم که دید باید به ارزش و دوام منجر شود.”