متخصص قلب چه نوع دکتری است؟

خبر

اگر قصد دارید بدانید که متخصص قلب و عروق چه تخصصی است و چه تیپ از دکتر هایی این رشته را انتخاب می کنند در این بخش با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در این خصوص دریافت کنید.

 

مراجعه به یک دکتر قلب

 

قلب و عروق شاخه ای از پزشکی است که به اختلالات قلب و همچنین برخی از قسمت های دستگاه گردش خون می پردازد. این رشته شامل تشخیص پزشکی و درمان نقایص مادرزادی قلب، بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، بیماری دریچه ای قلب و الکتروفیزیولوژی است. پزشکانی که در این رشته پزشکی تخصص دارند، متخصص قلب نامیده می شوند که تخصص داخلی است. متخصص قلب و عروق کودکان، متخصصان اطفال هستند که در زمینه قلب و عروق تخصص دارند. به پزشکانی که در جراحی قلب تخصص دارند، جراح قلب یا جراح قلب، که در تخصص جراحی عمومی است، گفته می شود.

اما بهترین زمان مراجعه به یک دکتر قلب چه زمانی است؟

تخصص ها

همه متخصصان قلب اختلالات قلب را مطالعه می کنند، اما بررسی اختلالات قلبی بزرگسالان و کودکان از طریق مسیرهای آموزشی متفاوت است. بنابراین، یک متخصص قلب بزرگسالان (اغلب به سادگی “کاردیولوژیست” نامیده می شود) برای مراقبت از کودکان به اندازه کافی آموزش دیده است و متخصصان قلب کودکان برای مراقبت از بیماری قلبی بزرگسالان آموزش ندیده اند. جنبه های جراحی شامل قلب و عروق نمی شود و در حوزه جراحی قلب قفسه سینه می باشد. به عنوان مثال، جراحی بای پس عروق کرونر (CABG)، بای پس قلبی ریوی و تعویض دریچه، روش های جراحی هستند که توسط جراحان انجام می شود، نه متخصصان قلب. اما قرار دادن استنت و ضربان ساز توسط متخصصین قلب انجام می شود.

 

قلب و عروق بزرگسالان

قلب یکی از تخصص های داخلی است. برای متخصص قلب در ایالات متحده، یک دوره رزیدنتی سه ساله در رشته داخلی با یک بورسیه سه ساله در رشته قلب و عروق همراه است. امکان تخصص بیشتر در یک فوق تخصص وجود دارد. تخصص های فرعی شناخته شده در ایالات متحده توسط ACGME عبارتند از: الکتروفیزیولوژی قلب، اکوکاردیوگرافی، قلب مداخله ای و قلب هسته ای. فوق تخصص های شناخته شده در ایالات متحده توسط دفتر متخصصان استئوپاتی انجمن استئوپاتی آمریکا (AOABOS) شامل الکتروفیزیولوژی قلب بالینی و قلب مداخله ای است.

 در حالی که در هند است، یک فرد باید پس از M.B.B.S سه سال رزیدنتی در پزشکی عمومی یا اطفال و سپس سه سال رزیدنتی در قلب و عروق داشته باشد تا D.M/Diplomate of National Board (DNB) در قلب و عروق باشد.

 

قلب و عروق پیشگیرانه و توانبخشی قلبی

در زمان‌های اخیر، به دلیل افزایش بار بیماری‌های قلبی عروقی در سنین پایین، تمرکز به تدریج به سمت قلب و عروق پیشگیرانه تغییر کرده است. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، 37 درصد از کل مرگ و میرهای زودرس ناشی از بیماری های قلبی عروقی است و از این میان، 82 درصد مربوط به کشورهای کم درآمد و متوسط است.[12] قلب و عروق بالینی زیر تخصص قلب است که به کاردیولوژی پیشگیرانه و توانبخشی قلب می پردازد. قلب و عروق پیشگیرانه همچنین با معاینات پیشگیرانه روتین از طریق آزمایشات غیرتهاجمی به ویژه الکتروکاردیوگرافی، تست استرس، نمایه لیپید و معاینه فیزیکی عمومی برای تشخیص هر گونه بیماری قلبی عروقی در سنین پایین سروکار دارد، در حالی که توانبخشی قلبی شاخه آتی قلب است که به فرد کمک می کند قدرت کلی خود را بازیابد. و پس از یک حادثه قلبی عروقی زندگی عادی داشته باشید. یکی از فوق تخصص های قلب و عروق پیشگیرانه، قلب و عروق ورزشی است.

 

جمع بندی:

به صورت کامل در خصوص این رشته اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار دادیم اما یادتان باشد که در صورت بروز علائم بیماری های قلبی حتما به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.