نفت گاز با گروه های بزرگ نفتی ایالات متحده در مورد پروژه های انرژی اوکراین گفتگو کرد

خبر

شرکت انرژی دولتی اوکراین با ExxonMobil، Halliburton و Chevron درباره پروژه‌هایی در این کشور جنگ‌زده مذاکره کرده است، زیرا کیف به دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بخش انرژی خود است.

مذاکرات با بازیگران بزرگ سوخت فسیلی ایالات متحده بخشی از یک فشار راهبردی برای افزایش تولید گاز طبیعی است که مقامات اوکراینی معتقدند می‌تواند به جایگزینی عرضه روسیه به اروپا در سال‌های آینده کمک کند و پس از ماه‌ها بمباران شبکه انرژی اوکراین توسط روسیه صورت می‌گیرد.

الکسی چرنیشوف، مدیر اجرایی نفت گاز، شرکت ملی انرژی اوکراین، گفت که در روزهای اخیر با هالیبرتون و اکسون موبیل در واشنگتن جلساتی داشته است. او گفت که در ژانویه با رهبری شورون ملاقات کرده است.

او به فایننشال تایمز گفت: «ما درک می کنیم که ورود شرکت های خصوصی در طول جنگ بسیار سخت است. ما در حال کار بر روی مکانیسم های بیمه ای برای محافظت از حقوق صاحبان سهام هستیم. مطمئناً کمی زمان می برد. اما ما منتظر نمی‌مانیم، ما ادامه می‌دهیم.»

چرنیشوف گفت که او همچنین در روزهای اخیر با مقامات کاخ سفید، اعضای کنگره و سناتورهای هر دو حزب در تلاش برای جلب حمایت سیاسی بیشتر از سرمایه گذاری ایالات متحده در بخش انرژی اوکراین دیدار کرده است.

زیرساخت های انرژی اوکراین از زمانی که ولادیمیر پوتین در فوریه سال گذشته دستور تهاجم گسترده به همسایه خود را صادر کرد، توسط موشک های روسیه مورد اصابت قرار گرفته است. بمباران های روسیه زیرساخت های انرژی را هدف قرار داده و همچنین پالایشگاه اصلی کشور را به عنوان بخشی از تلاش برای تضعیف اقتصاد تخریب کرده است.

جدید ترین مقالات  سازمان ملل و شرکا به دنبال 7 میلیارد دلار برای جلوگیری از فاجعه در شاخ آفریقا هستند

اوکراین مدت‌هاست که پتانسیل بالادستی خود را تبلیغ می‌کند و بر چشم‌انداز کوتاه‌مدت شیل و افزایش تولید غیرمتعارف در خشکی در خارکف، پولتاوا و ترانس کارپاتیا در غرب کشور تأکید می‌کند. نفت گاز گفت امیدوار است از تخصص ایالات متحده در نوع حفاری شیل خشکی که آمریکا را به بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز جهان تبدیل کرده است، بهره ببرد.

کاهش تقاضای انرژی اوکراین در بحبوحه آشفتگی اقتصادی پس از تهاجم به این معنی است که این کشور ممکن است گاز طبیعی ذخیره‌ای را نیز داشته باشد که می‌تواند به اروپا ارسال شود، و همچنین تأسیسات ذخیره‌سازی که می‌تواند برای ذخیره‌سازی بلوک در آستانه زمستان مورد استفاده قرار گیرد.

اوکراین همچنین به چشم انداز قوی گاز طبیعی فراساحلی در دریای سیاه در نزدیکی کریمه افتخار کرده است. اما این محدودیت ها تا پس از جنگ باقی می ماند. نیروی دریایی روسیه کنترل بسیاری از آب‌های سرزمینی اوکراین را پس از تهاجم به دست گرفت و بنادر اوکراین را محاصره کرد و طبق توافق سازمان ملل تنها غلات اجازه خروج از این کشور را داد.

نفت گاز امیدوار است به زودی قراردادی را با هالیبرتون امضا کند که به افزایش تولید به هدف 13.5 میلیارد متر مکعب در سال جاری کمک می کند که جهشی حدود 1 میلیارد سانتی متری نسبت به سطح سال 2022 است. چرنیشوف گفت تا زمانی که جنگ به پایان برسد، متعهد شدن به هدف تولید بلندمدت دشوار است.

«خیلی زیاد است. و برای دستیابی به آن ممکن است به توسعه خدمات جدی و محرک‌های فناوری نیاز داشته باشیم که هالیبرتون قادر به ارائه آن باشد.» ما می خواهیم آنها را گسترش دهند [their presence] به طور چشمگیری. ما آنها را به طور جدی می خواهیم – چکمه های روی زمین.

جدید ترین مقالات  سازمان ملل حمله "بی رحمانه و بی رحمانه" به غیرنظامیان در شمال شرقی نیجریه را محکوم کرد |

گروه خدمات میدان نفتی یکی از اولین شرکت های بین المللی بود که پس از حمله آمریکا در سال 2003 به عراق وارد شد. این گروه در اوکراین حضور کمی دارد. هالیبرتون بلافاصله قادر به ارائه نظر نبود.

مذاکرات با اکسون و شورون – تولیدکنندگان نفتی که در این کشور فعالیت ندارند – در مراحل اولیه است و نتیجه دادن به آنها زمان بیشتری خواهد برد. نفتگاز گفت که پذیرای مجموعه ای از ترتیبات مختلف است.

چرنیشوف گفت: «ما از آنها استقبال خواهیم کرد. ما می‌توانیم تولید مشترک گاز را با هم انجام دهیم، توافق PSA – توافقنامه اشتراک تولید – آنها می‌توانند مجوز داشته باشند و خودشان تولید کنند، ما از آن استقبال خواهیم کرد.»

شورون و شل سال ها پیش، قبل از انقلاب میدان 2014، قراردادهای گاز شیل را با اوکراین امضا کردند، اما پس از تغییر شرایط بازار و الحاق روسیه به کریمه و حمایت از جدایی طلبان در جنگ در شرق منطقه دونباس، از آن خارج شدند.

اکسون از اظهار نظر درباره این مذاکرات خودداری کرد. شورون در زمان انتشار به درخواستی برای اظهار نظر پاسخ نداده بود.

گزارش اضافی توسط Roman Olearchyk در کیف