نیجریه با نیش کوید دوباره به رکود فرومی رود

خبر

بزرگترین اقتصاد آفریقا در کمتر از 5 سال در دومین رکود اقتصادی خود فرو رفته است ، که به دلیل سقوط قیمت نفت ناشی از بیماری همه گیر ویروس کرونا آسیب دیده است.

بر اساس داده های رسمی منتشر شده در روز شنبه ، در حالی که تولید نفت خام نیجریه به پایین ترین سطح چهار ساله رسیده بود ، تولید ناخالص داخلی در سه ماه منتهی به سپتامبر 3.6 درصد منقبض شد ، پس از آنکه در سه ماهه قبل 6.1 درصد کاهش یافت.

دو ربع متوالی انقباض اقتصادی بدان معناست که بزرگترین تولیدکننده نفت خام آفریقا رسماً در رکود فرو رفته است. این کشور به سختی از رکود اقتصادی پس از سقوط قیمت نفت در سال 2015 شروع کرده بود.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که اقتصاد نیجریه امسال 4.3 درصد منقبض خواهد شد که این بزرگترین انقباض در حدود 40 سال گذشته است.

ایوان منگو ، اقتصاددان صحرای آفریقا برای سرمایه رنسانس اظهار داشت: کاهش بخش غیرنفتی 2.5 درصد نسبت به سال گذشته در سه ماهه دوم ، در حالی که در سه ماهه دوم حدود 6 درصد بود ، باعث دلگرمی است.

وی گفت: “از آنجا که این بخش بیش از 90 درصد اقتصاد را تشکیل می دهد ، مثبت است که به نظر می رسد بدترین بحران در سه ماهه دوم سال 2020 سپری شده است.”

بیش از نیمی از نیجریه ها بیکار یا کم کار هستند و تورم و قیمت مواد غذایی در حال افزایش است.

بانک مرکزی نیجریه قرار است جلسه سیاست پولی دو روزه خود را در روز دوشنبه و پس از کاهش 100 واحدی پایه در سپتامبر با هدف تقویت اقتصاد آغاز کند.

تصویر اقتصادی وخیم باقی مانده است. کمبود دلار باعث انتقاد شدید از بخش خصوصی است که مجبور است تقریباً همه مواد اولیه و تجهیزات خود را وارد کند ، در حالی که تولید نفت از 1.81 میلیون بشکه در روز سه ماهه قبل به 1.67 میلیون بشکه در روز رسیده است.

دریافت های خام تقریباً 90 درصد ارز خارجی نیجریه و تقریباً نیمی از درآمد دولت را تأمین می کند که حتی در صورت نیاز دولت به افزایش بودجه برای مراقبت های بهداشتی و خدمات اجتماعی در برابر بیماری همه گیر ویروس کرونا ، کاهش یافته است.

این رکود خاطرات سال 2016 را زنده کرده است ، زمانی که منتقدان می گفتند دولت رئیس جمهور محمدو بوهاری با سیاست هایی مانند حفظ چندین نرخ ارز ، رکود اقتصادی ناشی از سقوط نفت را تشدید کرد.

بانک مرکزی در سال جاری اقدامات دیگری را برای یکسان سازی نرخ ارز خود انجام داد و نرخ میرا را با 20 درصد کاهش ارزش ، حرکت بانک جهانی ، صندوق بین المللی پول و بسیاری از اقتصاددانان را تشویق کرد.

دولت همچنین از بحران ایجاد شده در همه گیرها برای برداشتن گامهایی در جهت تصویب یک سری اصلاحات اساسی که مدتهاست به عنوان ضروری برای تقویت رشد پایدار تلقی می شود ، استفاده کرده است.

این موارد شامل پیگیری سریع اصلاحات اساسی در صنعت نفت است که طی دو دهه در حال انجام بوده است ، حذف یارانه سوخت گران قیمت که هر ساله برای دولت میلیاردها هزینه در بر دارد ، افزایش مالیات بر ارزش افزوده و تغییر تعرفه برق که باعث غیر اقتصادی بودن بخش برق شده است.