وزیر دفاع آمریکا به چین درباره رفتارهای مخاطره آمیز در هند و اقیانوس آرام هشدار داد

خبر

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز شنبه از چین به دلیل انجام رهگیری های هوایی خطرناک بر فراز دریای چین جنوبی انتقاد کرد و هشدار داد که واشنگتن از رفتار خطرناک در منطقه هند و اقیانوس آرام منصرف نخواهد شد.

آستین در گفتگوی شانگری لا در سنگاپور گفت: چین “تعداد نگران کننده ای از رهگیری های خطرناک هواپیماهای ایالات متحده و متحدانش را که به طور قانونی در حریم هوایی بین المللی پرواز می کردند، انجام می داد.”

اظهارات وی چند روز پس از آن بیان شد که پنتاگون ویدئویی را منتشر کرد که نشان می داد یک جت جنگنده چینی به طور خطرناکی در نزدیکی یک هواپیمای جاسوسی آمریکا پرواز می کند.

آستین گفت: «ما به دنبال درگیری یا رویارویی نیستیم، اما در برابر قلدری یا اجبار کوتاه نخواهیم آمد.

مجمع سالانه امنیت آسیا که توسط اندیشکده موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک میزبانی می شود، اغلب به عنوان یکی از معدود مکان هایی برای دیدار وزرای دفاع آمریکا با همتایان چینی خود عمل می کند. با این حال، چین امسال دعوت آستین برای یک نشست را رد کرد، زیرا ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه لی شانگفو وزیر دفاع چین حفظ کرده است.

روز جمعه، آستین در یک شام که لی در آن حضور داشت شرکت کرد. این دو مرد در اولین تعامل خود پس از اینکه لی، که روز یکشنبه در مجمع سخنرانی می کند، در ماه مارس وزیر دفاع شد، دست دادند.

آستین در یک سخنرانی که بر تعهد ایالات متحده به متحدان در منطقه تاکید کرد، به طور غیرمستقیم از چین خواست تا با پنتاگون تعامل کند.

برای رهبران دفاعی مسئول، زمان مناسب برای گفتگو هر زمان است، زمان مناسب برای صحبت هر زمان است، و زمان مناسب برای گفتگو اکنون است. دیالوگ پاداش نیست. آستین گفت: این یک ضرورت است.

آستین در پاسخ به این سوال که آیا پنتاگون در تلاش برای برگزاری مذاکرات کنترل تسلیحات هسته ای با چین پیشرفتی داشته است، پاسخ داد: «ابتدا باید با آنها صحبت کنید، بنابراین به محض اینکه آنها به تلفن پاسخ دادند، شاید ما هم [talk]”

اظهارات وی در حالی بیان می شود که ایالات متحده تلاش می کند تا تعاملات سطح بالا با مقامات چینی را در تلاش برای ثبات روابط آغاز کند. چین از دادن چراغ سبز به دیدار آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، که در ماه فوریه سفر خود به پکن را به دلیل ادعای بالون جاسوسی چین لغو کرد، خودداری کرده است.

اما فایننشال تایمز روز جمعه گزارش داد که بیل برنز، رئیس سیا، در ماه می سفری محرمانه به پکن داشت و با مقامات اطلاعاتی چین ملاقات کرد. دو نفر از آشنایان با این سفر گفتند که چین از برنز برای بازدید دعوت کرد.

آستین در سخنرانی خود گفت که واشنگتن و متحدانش “پیشرفت فوق العاده ای” در جهت تضمین صلح و ثبات در اقیانوس هند و اقیانوس آرام داشته اند، زیرا او پاسخی به چین می داند.

آستین گفت: “بیشتر و بیشتر، کشورهای هند و اقیانوس آرام حول یک چشم انداز قانع کننده از آینده گرد هم آمده اند.” “این چشم اندازی از منطقه ای است که در آن همه کشورها آزادند تا بر اساس شرایط خود – بدون اجبار، ارعاب یا قلدری – پیشرفت کنند.”

آستین در اشاره غیرمستقیم دیگری به چین در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد اقدام نظامی احتمالی علیه تایوان، گفت: حمله روسیه به اوکراین «به مردم در همه جا نشان داد که اگر کشورهای بزرگ بتوانند بدون مجازات به همسایگان صلح‌جوی خود حمله کنند، جهان ما چقدر خطرناک می‌شود».

وی گفت که ایالات متحده متحدان خود را “دوبرابر” می کند و “برنامه ریزی، هماهنگی و آموزش با دوستانمان از دریای چین شرقی تا دریای چین جنوبی تا اقیانوس هند را افزایش می دهد.”

آستین در پاسخ به سوال فایننشال تایمز که آیا ایالات متحده در حال پیشرفت در توسعه برنامه های جنگ عملیاتی مشترک با متحدان، به ویژه ژاپن و استرالیا، برای یک حادثه احتمالی تایوان است، آستین از اظهار نظر در مورد جزئیات خودداری کرد.

اما او گفت که افزایش قابلیت همکاری بین نظامیان مهم است و با وجود اینکه پنتاگون کارهای زیادی انجام داده است، پیشرفت تا کنون “به هیچ وجه در جایی که هیچ یک از ما می‌خواهیم در نهایت نباشد، نبوده است.”