پیستون موتور چیست ؟

خبر

معمولا دو عدد از رینگ ها در بالای پیستون وظیفه آبندی فشار احتراق و یک عدد در پایین لبه پیستون وظیفه زدودن روغن از سطح سیلندر را هنگام برگشت پیستون به سمت پایین را بر پیستون روا عهده دارد. اگر اصطکاک بین سیلندر و پیستون زیاد باشد، پیستون به درستی حرکت نمیکند که آسیبهای زیادی را به همراه خواهد داشت. این بدان معناست که لقی در این پیستون میبایست اندکی بیشتر از لقی در پیستون های چدنی باشد، معمولا برای جلوگیری از انبساط پیستون ها از روش های مخصوصی استفاده میشود که در ذیل چهار روش رایج آنها را به اختصار بیان میکنیم. پیستونهای چدنی به دلیل سنگینی و همچنین بدنه بزرگتر تنها در خودروهای دیزلی با قدرت بالا استفاده میشوند. اما در خود به جای نمک , ماده خنک کننده فریون دارد , پیستون یدک آرتا از این پیستون در موتور خودروهایی استفاده میشود که در نواحی بسیار گرم هستند و تقریبا در تمامی فصول سال گرم هستند . پیستونهای آلومینیومی در هر دو نوع، انتقال حرارتی بالایی دارند و شکلپذیری خوبی نیز برخوردارند و درنتیجه خطر شکستن آنها کمتر است، اما قیمتشان نسبت به پیستونهای چدنی بیشتر است. گرچه امروزه پیستون های آلومینیمی ریختگی رواج بیشتری دارند اما نوع آهنگری آن برای موتور های سنگین و پر قدرت استفاده می شود.پیستون ریختگی متخلخل است و برای دوران بیش از ۵۰۰۰ دور بر دقیقه (PRM) مقاوم نیست.

پیستونهای آلومینیوم آهنگری نسبت به ریختهگری دوام بیشتری دارند. علت استفاده از چدن خاکستری برای ساخت این قطعات به دلیل وجود مقاومتی است که این فلز نسبت به حرارت دارد؛ در واقع، چدن های خاکستری حساسیت کمی در برابر گرما از خود نشان داده و خاصیت ارتجاعی مناسب آنها نیز از دیگر فاکتورهای قابل توجه میباشد. در این حالت قدرت و سرعت را میتوان مشاهده کرد . در شکل زیر، یک مکانیزم سیلندر و پیستون را مشاهده می کنید. در ادامه تعدادی از عوامل موثر در خرابی سیلندر های هیدرولیک آورده شده است. این شرکت بزرگ، 21 سال پیاپی است که فعالیت خود را ادامه می دهد و از زمان تأسیس خود تا به امروز، موفق به دریافت گواهی نامه های معتبر بین المللی زیادی شده است. آیا این موارد برای شما نیز اتفاق افتاده است؟ این در حالی است که بازارهای مختلف تغییرات بسیاری را شاهد بودهاند؛ مثل بازار صنایع غذایی و نیز دارویی. در این روش برای کنترل کردن انبساط پیستون بر اثر حرارت یک سری شکاف های عمودی و افقی و یا فرو رفتگی هایی در بدنه پیستون ایجاد میگردد. تقریباً همه پیستون های مدرن دارای دریچه ای هستند که فاصله ای را در اطراف دریچه ها در بالای ضربه پیستون ایجاد می کند.

امکان دارد که پیستون در چندین محل به شکل عمودی و از دور تا دورش دچار گرفتگی شود و در داخل سیلندر گیر کند، سیلندر این موتور برای پیستون خیلی کوچک است و در زمان روشن شدن موتور خودرو براثر انبساط حرارتی پیستون بدنه پیستون به دیواره داخلی سیلندر فشار وارد میشود و موجب میشود که پیستون در داخل سیلندر گیر کند. این نوع پیستون رینگ دارای بهترین آببندی است. در نتیجه در بالای پیستون فضای بیشتری برای انبساط وجود دارد.بعضی پیستون ها از محور گژن پین تا پایین دامنه،شیب دارند.در این نوع پیستون،قطر در ناحیه پایین دامنه از همه جا بیشتر است. تعداد رینگهای در هر پیستون از سه تا هفت عدد متغیر است که بسته به نوع موتور و تراکم مورد نظر مخلوط هوا و سوخت در آن تعیین میشود. چه مولفههای دیگری وجود دارد که کار شما را از دیگر مجموعههایی که روی فروش اینترنتی قطعات کار کردهاند، متمایز میکند؟ این پروژه که تخصصیترین سایت فروش قطعات یدکی خودرو خواهد بود، بهزودی در اصفهان بهصورت آزمایشی استارت میخورد و خرداد 1401 در نمایشگاه اصفهان رونمایی خواهد شد. این شرکت با استفاده از آزمایشگاه های مخصوص و دانش به روز، یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان رینگ خودرو در طول سالیان اخیر بوده است.

موتور خودرو دارای اجزای بسیار پیچیده ای است که یکی از این چندین قطعه موتور خودرو، سرسیلندر نام دارد که مطمئنا بار ها نام آن را از تعمیرکاران شنیده اید. پیستون های این موتور بسیار بزرگ اند و با سرعت زیادی بالا و پایین نمیروند. پیستونهای آلومینیومی سبک بوده و ضمن افزایش شتاب موتور و توان وزنی از ضریب انتقال حرارت خوبی نیز برخوردار است. اطراف دو سوراخ انگشتی پیستون (در داخل پیستون) ضخیمتر ساخته شده است تا استقامت این سوراخ ها افزایش یابد. پیشتر گفته شد که جنس برخی پیستونها خاصیت شکنندگی آنها را افزایش میدهد. داخلیسازی برخی قطعات خودروهای چینی هم در برنامههای توسعهای قرار دارد. همچنین برخی اوقات با توجه به بار جانبی بر روی شافت، پیستون ساییده شده و فشار موضعی بر روی قطر داخلی سیلندر وارد می شود. پیستون، در این مکانیزمها، بخش متحرکی است که در داخل یک سیلندر قرار میگیرد. مزیت فعالیت ما این است که بهصورت تخصصی روی پیشرانه کار پیستون و میل لنگ میکنیم. یکی از این قطعات که در انواع موتور احتراقی دیده میشود و جزء جداییناپذیر آنها به شمار میرود، پیستون است. یکی از اتفاقاتی که پس از رواج فروش اینترنتی و تغییر اکوسیستم بازارها میافتد، حذف بسیاری از ذینفعان قوی بازار است؛ بنکداران بازار حذف میشوند.