کردیت سوئیس دستور پرداخت 926 میلیون دلار به نخست وزیر سابق گرجستان را صادر کرد

خبر

یک قاضی سنگاپوری به کردیت سوئیس دستور داده است تا 926 میلیون دلار به نخست وزیر سابق گرجستان بیدزینا ایوانیشویلی بپردازد که ضربه نهایی به بانک قبل از اینکه انتظار می رود UBS هفته آینده تصاحب خود را تکمیل کند، خواهد بود.

ایوانیشویلی که ثروتمندترین مرد گرجستان است، سال گذشته در پرونده بانک سوئیسی در برمودا پیروز شده بود و در آنجا 607.5 میلیون دلار جایزه دریافت کرد.

اختلاف این میلیاردر با Credit Suisse به سال 2011 برمی گردد، زمانی که او مشتری و قربانی یک بانکدار خصوصی بود که برخی از حساس ترین حساب های وام دهنده سوئیسی را کلاهبرداری کرد.

برای بیش از یک دهه، پاتریس لسکورون، بانکدار خصوصی کردیت سوئیس، برخی از مشتریان بانک – از جمله حساب‌های ایوانیشویلی و الیگارش روسی ویتالی مالکین – را کلاهبرداری می‌کرد و به سبک زندگی مجلل خانه‌های لوکس، ماشین‌های اسپرت و ساعت‌های رولکس کمک مالی می‌کرد.

یک گزارش اهانت آمیز در مورد این ماجرا توسط رگولاتور سوئیس Finma، که سهواً دو سال پیش منتشر شد، نشان داد که علائم هشدار دهنده مکرر، شواهدی از صدها معامله مشکوک و چهار رسیدگی رسمی انضباطی توسط کردیت سوئیس انجام نشده است.

این بانک مدت‌ها مدعی است که Lescaudron – که در سال 2018 به‌طور جنایی محکوم شد و در سال 2020 پس از آزادی زودهنگام در اثر خودکشی درگذشت – یک اپراتور سرکش بسیار موفق بود که خستگی‌ناپذیر کار می‌کرد تا فعالیت غیرقانونی خود را از مافوق و همکاران پنهان کند. پرونده جنایی سوئیس علیه Lescaudron نشان داد که بانک یک طرف متخلف بوده است.

جدید ترین مقالات  در بروندی، گوترش چالش های پیش روی منطقه را ترسیم می کند

یک قاضی در دادگاه بازرگانی بین المللی سنگاپور روز جمعه به شرکت تابعه محلی کردیت سوئیس دستور داد 926 میلیون دلار بپردازد که کمتر از 79 میلیون دلاری است که قبلا پرداخت کرده بود. قاضی گفت که مبلغ پرونده برمودا باید دوباره محاسبه شود تا بازیابی مضاعف صورت نگیرد.

در بیانیه ای، کردیت سوئیس گفت که “به شدت درخواست تجدید نظر را پیگیری خواهد کرد” و افزود که “حکم منتشر شده امروز اشتباه است و مسائل حقوقی بسیار مهمی را ایجاد می کند.” این بانک همچنین در حال تجدیدنظرخواهی از حکم برمودا است.

به گفته افراد مطلع، پس از در نظر گرفتن پولی که قبلاً به ایوانیشویلی بازگردانده شده است و جایزه در پرونده برمودا، کردیت سوئیس انتظار دارد که در صورت عدم موفقیت در دادگاه سنگاپور، 500 میلیون دلار بپردازد.

آنها افزودند، شرطی که بانک برای پوشش پرونده سنگاپور کنار گذاشته بود، کمتر از این مقدار است.

وکالت کردیت سوئیس در این پرونده توسط چارلی فالکونر، صدراعظم سابق بریتانیا که از نزدیکان تونی بلر، نخست وزیر سابق بود، نمایندگی می کرد. Cavinder Bull SC از Drew & Napier به عنوان مشاور اصلی ایوانیشویلی عمل کرد.

سخنگوی ایوانیشویلی گفت: “ما از Credit Suisse انتظار داریم که به طور کامل از این قضاوت پیروی کند و در نهایت مسئولیت شکست خود را بپذیرد.”

اختلاف طولانی مدت با ایوانیشویلی یکی از چندین نبرد حقوقی است که در سال های اخیر بر سر Credit Suisse کشیده شده است. UBS 4 میلیارد دلار را برای پوشش امور نظارتی و دادخواهی Credit Suisse کنار گذاشته است.

جدید ترین مقالات  محاسبات سیاسی مسیر توافق سقف بدهی ایالات متحده را پیچیده می کند

تصاحب رقیب سوئیسی توسط UBS ممکن است در اوایل هفته آینده و پس از دریافت تاییدیه تنظیم کننده های ضد انحصار اتحادیه اروپا برای معامله در روز پنجشنبه، تکمیل شود.

وزیر دارایی سوئیس، کارین کلر ساتر، که نقشی اساسی در به هم پیوستن ازدواج دو بانک بزرگ این کشور داشت، در گفت‌وگو با روزنامه سوئیسی Tages-Anzeiger، به نظر می‌رسد که مدیران و مدیران کردیت سوئیس را «آتش‌افروز» خطاب کرده است.

وقتی از او پرسیده شد که آیا سیاستمداران مسئولیت سقوط کردیت سوئیس را بر عهده دارند، گفت: «شما باید مراقب باشید که آتش نشانان و آتش افروزان را اشتباه نگیرید. هیئت مدیره و هیئت اجرایی مسئول Credit Suisse هستند – و نه دولت.