کشورهای حوزه خلیج فارس با تبلیغ مکان های تاریخی به دنبال ایجاد تنوع در اقتصاد هستند

خبر

شگفتی باستان شناسی: مقبره های جبل الاحمر نباتی در مداین صالح ، آل اولا ، عربستان سعودی © Corbis از طریق گتی ایماژ

در حالی که کشورهای حوزه خلیج فارس به دنبال تنوع بخشیدن به اقتصاد وابسته به نفت خود هستند ، آنها امیدهای خود را برای گردشگری میراث استفاده نشده برای تقویت رشد امید دارند.

در عربستان سعودی ، آثار باستانی باشکوه ، مدتها غیرقابل نفوذ در جهانگردی جهانی ، به عنوان برنامه سفرهای ضروری برای مسافرانی که به دنبال مکان های ناشناخته هستند ، تبلیغ می شوند. سایر کشورهای منطقه که از قبل روی نقشه جهانگردی قرار دارند ، پیشنهادات خود را به دور از سفرهای خورشید و دریا به بازدیدکنندگانی که می خواهند در تاریخ عربستان جستجو کنند ، اصلاح می کنند.

واحه AlUla در شمال غربی عربستان سعودی ، بزرگترین مکان تمدن عرب نباتای باستان که در جنوب پترا اردن یافت شده است ، پس از دو سال بازسازی در ماه اکتبر در معرض دید گردشگران قرار گرفت.

اولین سایت یونسکو در کشور ، هگرا ، 100 مقبره و نماهای بریده شده از حصارهای ماسه ای اطراف شهر ماداین صالح نباتای را در مسیر تجارت بخور نشان می دهد که در دو قرن قبل و بعد از دوران مشترک به اوج خود رسیده است.

در نزدیکی دادان ، شهری با قدمت هزاره اول قبل از میلاد ، مقصد دیگری است که در کنار سنگ نوشته های جبل یکماه برای گردشگران آماده می شود.

تیم پاور ، مشاور باستان شناس مستقر در امارات متحده عربی ، می گوید: “عربستان سعودی می خواهد جزیره اسلامی محافظه کار را برای چشم انداز جهانی تر پشت سر بگذارد.” او می گوید: “وقتی مردم به مصر فکر می کنند ، به اهرام می اندیشند – اکنون رهبری پادشاهی می خواهد که آنها به فکر AlUla باشند ، تصویری مثبت از میراث فرهنگی غنی.”

مارهای تراشیده شده روی سنگ در جبل یکماه ، آل اولا ، عربستان سعودی © Corbis از طریق گتی ایماژ

ظهور این بخش چند میلیارد دلاری ، دانشگاه ابوظبی ابوظبی را بر آن داشته است تا مدرک کارشناسی ارشد خود را در میراث ، توسعه و کارآفرینی توسعه دهد. آقای پاور که در این دوره مشاوره می دهد ، می گوید این “MBA برای صنعت میراث” نشان دهنده تقاضای روزافزون بازار است.

بیشتر این تقاضا به دلیل افتتاح اقتصادی-اقتصادی در زمان ولیعهد ، محمد بن سلمان ، که صنعت میراث و بخش فرهنگی را به عنوان فرصت های متنوع سازی اقتصاد در آماده سازی برای “پایان نفت” معرفی کرده است ، تقویت شده است. به عنوان راهی برای ایجاد هویت ملی مشترک برای جمعیت در حال رشد جوانان پادشاهی.

در حومه ریاض ، زادگاه آل سعود ، آل سعودی ، در قالب پروژه 17 میلیارد دلاری به نام دروازه دیریا ، به یک مقصد فرهنگی تبدیل شده است. در پایتخت تاریخی ، منطقه التورایف در ماه ژانویه برای بازدید عموم باز خواهد شد و چندین کیلومتر از مسیرهای پیاده روی با صدها ساختمان مرمت شده را در کنار گالری های موزه و نمایشگاه هایی که تاریخ پایتخت را ردیابی می کنند ، رونمایی می کند.

الدریه مرکز پروژه 17 میلیارد دلاری است که آن را به یک مقصد فرهنگی تبدیل می کند © DGDA

آقای پاور می گوید: “سعودی ها می خواهند دیریه ، زادگاه معنوی پادشاهی ، جایگاه خود را در میان میراث بزرگ جهان بدست آورد.” “آنها می گویند فرهنگ ما مربوط به جهان است.”

با این وجود که ولیعهد از گردشگران دعوت می کند ، با سرکوب مخالفان سیاسی ، از جمله قتل هولناک روزنامه نگار جمال خاشوگی و بازداشت فعالان حقوق زنان ، چهره پادشاهی به عنوان یک دیکتاتوری بی رحمانه تقویت شده است.

این تلاطم بین آزادسازی و اقتدارگرایی چهره عربستان سعودی را آزار داده و تهدید کرده است که بازدیدکنندگان احتمالی یک جامعه هنوز محافظه کار را که الکل در آن ممنوع است ، منصرف می کند.

گروه حامی دیده بان حقوق بشر ماه گذشته کمپینی علیه آنچه دولت آن را توصیف می کند برای سفید کردن “سابقه حقوق ناخوشایند” با میزبانی رویدادهای مهم فرهنگی و ورزشی آغاز کرد.

عجله به سمت گردشگری فرهنگی در سایر نقاط خلیج فارس قابل مشاهده است.

راس الخیمه ، شمالی ترین عضو امارات متحده عربی ، مدتهاست که خود را به عنوان یک مکان آفتابی و دریا با مزیت یک توپوگرافی متنوع از جمله چشمگیرترین رشته کوه های امارات متحده عربی نشان می دهد.

با خدشه دار شدن گردشگری جهانی توسط ویروس کرونا ، راس الخیمه از طریق بیماری همه گیر به تقاضای محلی روی آورده است. از آنجا که بازدیدکنندگان خارج از کشور توسط ساکنان امارات متحده عربی در تعطیلات در امارات جایگزین شدند ، از ژانویه تا اوت ، تعداد گردشگران فقط 35 درصد کاهش داشته است.

راکی فیلیپس ، مدیر اجرایی اداره توسعه گردشگری راس الخیمه گفت: “آنچه باعث جذابیت ما شد طبیعت ، فضاهای گسترده ای است که فاصله اجتماعی را راحت می کند.” “و ما معتقدیم که جنبه فرهنگی بخشی اصلی از جذابیت است.”

صدف ها در مزرعه مروارید سویدی در راس الخیمه از بستر دریا برداشته می شوند © خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

نمایش نحوه باز کردن صدف برای جستجوی مروارید در مزرعه مروارید سویدی در راس الخیمه © خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

آقای فیلیپس می گوید این امارت اکنون فراتر از جهانگردی ماجراجویی مبتنی بر طبیعت ، از جمله طولانی ترین زیپ لاین جهان در جهان است ، تا تاریخ امارت را برجسته کند.

دولت سالهاست که اطلاعات و جمع آوری سایتها را بازیابی کرده و تجربیاتی را برای بهره برداری از تاریخچه مربوط به اولین مهاجران خود در 7000 سال پیش ایجاد کرده است.

داستان های بیشتر از هنر و فرهنگ در خلیج فارس

الجزیره الحمرا ، متروکه در دهه 1960 ، آخرین دهکده سنتی ایستاده در امارات متحده عربی است. این بنا برای نمایش معماری سنگ مرجانی مناطق ساحلی خلیج فارس ، با قلعه و خانه های زینتی متعلق به بازرگانان مروارید ، نمایشی آشفته از زندگی قبل از کشف نفت را به بازدیدکنندگان ارائه می دهد.

ثابت شده است که یک مزرعه مروارید در تالابی واقع در زیر کوه های هاجر یکی از سریعترین جاذبه های این امارات است که بازدیدکنندگان در مورد تاریخ مروارید که در دهه 1930 با اختراع مروارید کشت شده از بین رفت ، اطلاعات کسب می کنند.

آقای فیلیپس معتقد است که با گذشت زمان ، بیش از 20 درصد پیشنهادات گردشگری امارات فرهنگی خواهد بود.

او می گوید: “راس الخیمه برای ماجراجویی قرار گرفت.” “اکنون ما متنوع شده ایم و فرهنگ بخش عمده ای از این پیشنهاد است.”

سایر سایت های خلیج فارس برای بازدید

حفاری باستان شناسی با قلعه بحرین در پشت © Alamy Stock Photo

بحرین دژ: در زیر این مثال منحصر به فرد از یک قلعه پرتغالی ، بازدید کنندگان می توانند یافته های باستان شناسی کشف شده را مشاهده کنند که کل تاریخ کشورهای حوزه خلیج فارس را ردیابی می کند ، که از دوره یونانی-رومی تا عصر مفرغ شروع می شود.

قلعه باهلا © عکس سهام Alamy

مال عمان Bahla Oasis: تحت سلطه قلعه تأثیرگذار قرن سیزدهم خود ، شهر محصور بهلا ، پر از خانه های خشت و گلی ، زمانی پایتخت سلطنت بود و نمونه برجسته ای از معماری اسلامی قرون وسطی و شیوه های تاریخی مهندسی آب است.

شهر باغ ابوظبی ، العین © بازدید از ابوظبی

امارات واحه العین: در داخل شهر باغ ابوظبی ، واحه العین 4500 سال پیش ، هنگامی که ساکنان اولیه آن کویر را با کشاورزی سنتی فلاج اهلی کردند ، پشت سر می گذارد. بازدید کنندگان می توانند از طریق مسیرهای سایه دار زیر سایبان 147000 نخل خرما پیچ و خم کنند.