یونیت هیدرولیک یا پاورپک چیست

خبر

یونیت هیدرولیک چیست

یونیت هیدرولیـک یا پاورپک هیدرولیک که شامل پمپ هیدرولیک، مخزن روغن، الکتروموتور و شیرهای کنترل جهت (شیر برقی) و شیرهای کنترل فشار (فشارشکن) و بسیاری از قطعات دیگر نیز می‌باشد که با توجه به نوع طراحی مدار می‌توانند اضافه و یا کم شوند، یونیت برای تامین انرژی و قدرت سیستم و همچنین تبدیل نیروی سیال به حرکت مکانیکی ساخته می‎شوند. یونیت های هیدرولیک براساس نیاز صنایع مختلف با طراحیهای بسیار متنوع و خاص و با توجه به نیاز مشتریان طراحی و ساخته می شوند.

نوع پمپ هیدرولیک در یونیت نیز بر اساس نیاز مصرف‌کننده و همچنین در نظر گرفتن پارامترهایی نظیر نوع سیال، فشار کاری معمول و فشار کاری حداکثری سیستم، انتخاب می‌گردد. همچنین باید این نکته را در نظر داشته باشیم که یک پاورپک با استفاده از فشار سیال، حرکت عمل کننده‌ها (هیدروموتور و یا سیلندر) را در سیستم هیدرولیک را ممکن میسازد.

 

نحوه کارکرد یونیت هیدرولیک

یک سیستم هیدرولیکی از سیال محصور شده برای انتقال انرژی از یک منبع به منبع دیگر و متعاقباً ایجاد حرکت چرخشی، حرکت خطی یا نیرو استفاده میکند. یونیت هیدرولیک قدرت مورد نیاز را برای انتقال سیال فراهم می‌کند.

برخلاف پمپ های هیدرولیک استاندارد وساده، یونیتهای هیدرولیکی که از فشارهای چند مرحله‌ای برای انتقال سیال استفاده می کنند و آنها اغلب دستگاه‌های کنترل کننده متنوع را بکار می‌برند. مشخصات مکانیکی و مشخصات یک یونیت تعیین‌کننده نوع پروژه هایی است که می تواند برای آن مؤثر باشد.

بعضی از عامل‌های مهمی که بر عملکرد یونیت هیدرولیک اثر دارد، محدودیت‌های فشار، ظرفیت سیستم، مقدار توان هیدرولیکی مورد نیاز و حجم سیال می‌باشد. علاوه بر اینها، مشخصات فیزیکی یعنی اندازه، منبع توان و قدرت پمپ نیز ملاحظات بسیار مهمی هستند که باید مد نظر قرار گیرند. برای فهم بهتر قاعده‌های عملکردی و ویژگی‌های طراحی در یک یونیت ، ممکن است توجه به اجزای اصلی یک مدل استاندارد استفاده شده در سیستم های هیدرولیکی صنعتی ، مفید باشد، زیرا ما ابتدا باید یک دید اولیه نسبت به موضوع داشته باشیم تا بتوانیم با اضافه کردن موارد جدید در مدار، قطعات هیدرولیک مناسب با آن را نیز استفاده کنیم.

 

طراحی یونیت هیدرولیک یا همان پاورپک هیدرولیک

یک یونیت هیدرولیک بزرگ و پیچیده که برای عملکرد در محدوده شرایطی محیطی گوناگون و خاص ساخته می‌شود، دارای ویژگی‌های طراحی متعدد و متمایزی از یک سیستم هیدرولیک معمولی است. بعضی از ویژگیهای طراحی استاندارد شامل موارد زیر هستند:

سیلندر هیدرولیک:

 یک عمل کننده خطی است که به عنوان یکی از پرکاربردترین تجهیزات در سیستمهای هیدرولیک مطرح است

هیدروموتور:

زمانی که ما نیاز به حرکت مکانیکی چرخشی داشته باشیم از موتور هیدرولیک استفاده می کنیم که استفاده از آن در کشتی‌ها و بسیاری از صنایع دیگر مشهود است. 

مخزن هیدرولیک و یا تانک:

کار تانک یک یونیت ذخیره‌سازی سیال است که برای تخلیه، انتقال و جریان دادن سیال درون لوله ها و یا شیلنگ های هیدرولیک به داخل مدار، با حجم کافی طراحی و مورد نیاز طراحی میشود. به همین ترتیب، عمل چرخش سیال در مدار بطور دائم درون مخزن در جریان است.  

فیلتر هیدرولیک:

وظیفه فیلتراسیون سیال را در نقاط مختلف سیستم هیدرولیک بر عهده دارند و دارای انواع فیلتر مکش ، فیلتر فشار و فیلتر برگشت هستند که با توجه به نوع قطعات بکار رفته در یونیت ، میزان استفاده از آنها متغیر است 

خنک کننده هیدرولیک و گرم کننده ها:

به عنوان بخشی از روند تنظیم دما، یک خنک کننده هوا می‌تواند در قسمت فوقانی و یا پشت یونیت هیدرولیک نصب شود تا از افزایش دما به بالاتر از پارامترهای معین جلوگیری کند. به همین صورت می‌توان از سیستم گرمایشی مانند هیتر بر پایه روغن برای بالابردن دما در مواقع لزوم و همچنین در محیط های با دمای بسیار کم استفاده کرد.

جدید ترین مقالات  گوو می گوید که سطوح بالای مهاجرت به بریتانیا بر مسکن فشار وارد می کند