اندونزی طرح صلح اوکراین را اجرا می کند و انتقاد شدید غرب را برانگیخته است

خبر

اندونزی طرح صلح اوکراین را اجرا می کند و انتقاد شدید غرب را برانگیخته است
اندونزی طرح صلح اوکراین را اجرا می کند و انتقاد شدید غرب را برانگیخته است

یک وزیر دفاع اندونزی طرح صلحی را برای اوکراین ارائه کرده است که انتقاد شدید مقامات امنیتی غربی را برانگیخت، اما چین را تحسین کرد و شکاف عمیق بین غرب و جنوب جهانی را بر سر تهاجم روسیه به همسایه‌اش برجسته کرد.

پرابوو سوبیانتو در یک سخنرانی در روز شنبه در گفتگوی شانگری-لا، کنفرانس دفاعی سالانه در سنگاپور، آتش‌بس بین روسیه و اوکراین و به دنبال آن ایجاد یک منطقه غیرنظامی بین خطوط مقدم فعلی، یک مأموریت سازمان ملل و همه‌پرسی‌ها در «مشکلات» را پیشنهاد کرد. قلمروها».

سخنان پرابوو، فرمانده سابق نیروهای ویژه که نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری اندونزی در سال آینده است، در حالی است که ایالات متحده و اروپا در تلاش برای متقاعد کردن بسیاری از کشورهای در حال توسعه برای انتقاد از حمله روسیه به اوکراین هستند.

اولکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، این پیشنهاد را به تمسخر گرفت. او در یک پنل جداگانه در این کنفرانس گفت: “سعی خواهم کرد مودب باشم.” “به نظر می رسد یک طرح روسیه است.” وی افزود: «ما به این میانجی‌ها نیازی نداریم که چنین طرح عجیبی را پیش از بیرون راندن روسیه از اوکراین ارائه کنند».

جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا که مستقیماً پس از وزیر دفاع اندونزی صحبت می کرد، گفت که باید “صلح عادلانه” وجود داشته باشد، نه “صلح تسلیم”.

اگرچه اندونزی، بزرگترین اقتصاد جنوب شرق آسیا، رسما تهاجم مسکو به اوکراین را محکوم کرده است، اظهارات پرابوو بر دوگانگی فزاینده کشورهای خارج از غرب نسبت به درگیری تاکید می کند.

در حالی که پرابوو تاکید کرد که “متجاوز و حمله را برابر نمی داند”، او گفت که برخی از واکنش ها به جنگ “بیش از حد احساسی” بود.

پرابوو گفت: “ما در آسیا سهم خود را از درگیری و جنگ داریم، شاید فاجعه بارتر، خونین تر از آنچه در اوکراین تجربه شده است.” از ویتنام بپرسید، از کامبوج بپرسید، از اندونزیایی ها بپرسید که چند بار مورد تهاجم قرار گرفته ایم.

کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین به طور فزاینده ای با در نظر گرفتن جنگ به عنوان یک جنگ جهانی و نه اروپایی مخالف بوده اند.

چندین کشور در جنوب شرق آسیا به پیش نویس قطعنامه های حمایت از کیف در سازمان ملل رای ممتنع داده اند یا حتی به آن رای منفی داده اند. سایر کشورهای در حال توسعه تمایلی به اعمال تحریم ها علیه روسیه ندارند.

مشاور ارشد سیاست خارجی برزیل از موضع سخت غرب علیه مسکو انتقاد کرد و به فایننشال تایمز گفت که نگرانی های امنیتی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه باید توسط قدرت های غربی “در نظر گرفته شود”.

در ماه مه، پس از آن که سفیر واشنگتن ادعا کرد که تسلیحات به کشتی لنگر انداخته در کیپ تاون که عازم روسیه بود، بارگیری شده است، اختلاف دیپلماتیک بین آفریقای جنوبی و ایالات متحده آغاز شد.

کاجسا اولونگرن، وزیر دفاع هلند، تاکید کرد که در این درگیری، «بی طرفی یک گزینه نیست. همه کشورهای اینجا انتظار دارند که به حاکمیت آنها احترام گذاشته شود.» او در این کنفرانس گفت. اما به حاکمیت اوکراین احترام گذاشته نمی شود.

نمایندگانی از چین، که تلاش‌های میانجی‌گری‌شان در غرب با تردید عمیقی مواجه شد، طرح پرابوو را تحسین کردند و اروپا را به خاطر انتقاد آن سرزنش کردند.

کوی تیانکای، سفیر سابق چین در آمریکا گفت: «من از تلاش‌های دوستانمان در منطقه مانند اندونزی و آفریقای جنوبی بسیار قدردانی می‌کنم.

با تمام احترامی که برای دوستان اروپایی آتلانتیک ما قائلم: من فکر نمی کنم که شما وضعیت امنیتی خود را به طور مؤثر مدیریت می کنید. شاید سوء مدیریت کلمه بهتری باشد.»