بوریس جانسون پیشنهاد تغییر قدرت اسکاتلند از ادینبورگ به شوراها را پیشنهاد می کند

خبر

بوریس جانسون روز شنبه به محافظه کاران اسکاتلندی گفت که وی می خواهد اختیارات خود را از پارلمان ادینبورگ به “شوراها و جوامع در سراسر اسکاتلند” تغییر دهد ، و این مسئله سوالاتی در مورد تعهد نخست وزیر انگلیس به حل و فصل قانون اساسی است.

آقای جانسون در یک سخنرانی ویدئویی مختصر در کنفرانس مجازی حزب محافظه کار اسکاتلند ، سعی کرد اظهارات ابتدای هفته را که در آن به نمایندگان پارلمان انگلیس گفت که واگذاری اختیارات به اسکاتلند “یک فاجعه” بود ، نادیده بگیرد.

آقای جانسون گفت که اظهارات وی در مورد واگذاری امور – که باعث دلسردی اعضای حزب اسکاتلند شده است – “کاملاً دقیق” به بیرون درز نکرده و اصرار داشت که دیدگاه او بدون لکه گیری این است که این شیوه ای است که حزب ملی اسکاتلند از قدرتهای واگذار شده استفاده کرده است.

اما آقای جانسون سوالات جدیدی را مطرح كرد و گفت كه واگذاری باید گامی برای انتقال قدرت به “جوامع محلی و مشاغل” باشد.

“این نوع بومی گرایی است ، که من به آن اعتقاد دارم و می خواهم بیشتر از این پیش بروم. . . برای واگذاری اختیارات بیشتر از ادینبورگ ، به شوراها و جوامع در سراسر اسکاتلند ، “او گفت.

نخست وزیر گزارش سال 2016 کمیسیون بین حزبی اسمیت را ذکر کرد که “تمایل شدید” برای انتقال قدرت از پارلمان در Holyrood به جوامع محلی را ذکر کرده است.

با این حال ، طبق توافق نامه قانون اساسی فعلی ، چنین انتقالاتی برای خود پارلمان اسکاتلند تصمیم می گیرد ، نه وست مینستر. هر تلاشی توسط دولت انگلیس برای اعمال مجوز به شوراهای محلی یا جوامع توسط هواداران استقلال اسکاتلند به عنوان نمایشی از آسیب پذیری استقلال هالیرود انجام می شود.

دولت توری در وست مینستر قبلاً لایحه بازار داخلی انگلستان را که به گفته وی برای حفظ مبادلات اقتصادی مورد نیاز است ، آتش سوزی کرده است اما ادینبورگ و کاردیف با آن مخالفت شدیدی دارند. کارشناسان قانون اساسی گفته اند که این لایحه به لندن امکان کنترل تعدادی از حوزه های سیاست گذاری واگذار شده را می دهد.

حزب محافظه کار اسکاتلند با ایجاد پارلمان اسکاتلند در سال 1999 مخالفت کرد ، اما حمایت قریب به اتفاق مردم از واگذاری ، آن را مجبور به پذیرش اصل قانون اساسی کرد. در سال 2016 دولت توری دیوید کامرون موافقت کرد قانون توصیه های کمیسیون اسمیت را که به طور قابل توجهی کنترل Holyrood را بر مالیات بر درآمد و سایر زمینه های سیاست افزایش داده است ، تصویب کند.

اعضای Tory اسکاتلندی می گویند که پیشنهاد آقای جانسون مبنی بر این که تغییر قدرت یک فاجعه بوده است ، به مشکل متوقف کردن نظرسنجی ها پیروزی چشمگیر حزب SNP طرفدار استقلال در انتخابات Holyrood در ماه مه آینده افزود.

SNP گفته است که اظهارات نخست وزیر نشان می دهد که تعهد محافظه کاران به تغییر شکل یک نما است.

نیکولا استورجئون ، اولین وزیر اسکاتلند و رهبر SNP ، روز دوشنبه در توئیتی نوشت: “ارزش این نشانه گذاری نخست وزیر را دارد که بار دیگر Tories می گوید که آنها خطری برای قدرت پارلمان اسکاتلند نیستند.”