تینا ترنر، خواننده، 1939-2023 | فایننشال تایمز

خبر

وقتی تینا ترنر آهنگی را خواند، آواز باقی ماند. این خواننده متولد تنسی که در سن 83 سالگی درگذشت، سنت بلوز و فریادهای گاسپل را در دهه 1960 وارد دنیای پر صدای راک اند سول کرد. سبک آوازی او همه چیز را به مرزها رساند، مکانی عالی اما مخاطره آمیز که در آن کلمات با هرج و مرج صدای ناب معاشقه می کردند. شاهد صدای زمزمه‌ای باشید که با آن کلمه «پرافتخار» را در یکی از شناخته‌شده‌ترین آهنگ‌هایش به نام «مریم مغرور» در اختیار می‌گیرد.

تعداد کمی با رکورد فروش 100 میلیونی او یا قاطعیت او در پشت میکروفون برابری کرده اند. اما چه چیزی ادعا می شد؟ ترنر در سال 1939 متولد شد و در دوران جیم کرو، دختر سهامداران سیاه پوست، در جنوب آمریکا بزرگ شد. با این حال، او مانند آرتا فرانکلین معاصرش به یک صدای پیشرو در جنبش حقوق مدنی تبدیل نشد. صراحت او کیفیت فشرده تری داشت. این بیان انگیزه بود، عزم راسخ برای شنیدن هر مانعی که وجود داشت.

او در سال 1984 به لس آنجلس تایمز گفت: “شما اسارت، مشکلات، قطع رابطه ها، منیت ها را از بین می برید، و من می توانم پرواز کنم.” خسته شدن آزادی. این انگیزه من است.»

برای نوازندگان راک سفید که از او کپی کردند، آزادی یک مفهوم بلاغی بود. برای ترنر، معنای عملی فوری داشت. او نه تنها در یک ایالت جنوبی در زمان نژادپرستی قانونی بزرگ شد، بلکه وارد شاخه ای از تجارت موسیقی شد که در آن خوانندگان زن جوان توسط مردان طراحی و کنترل می شدند.

ترنر در سال 1975 در هلند اجرا می کند. حرکات رقص او انرژی افسارگسیخته ای داشت و از نظر روحی به جیمز براون نزدیک تر از حرکات مته یک گروه دخترانه موتاون بود.

ترنر در سال 1975 در هلند اجرا می‌کند. حرکات رقص او انرژی افسارگسیخته‌ای داشت، از نظر روحی به جیمز براون نزدیک‌تر از حرکات متحرک یک کنش یا گروه دخترانه موتاون © Gijsbert Hanekroot/Redferns/Getty Images

آیک ترنر، رهبر گروه R&B که در سال 1957 به عنوان آنا مای بولاک بزرگ شد، نام هنری تینا را به او داد، که پس از شنیدن آواز او در یک کلوپ شبانه در سنت لوئیس در سال 1957، او را به خدمت گرفت. زمانی که در سال 1962 ازدواج کردند، او از عقب مانده بود. تا خواننده اصلی آیک او را به‌عنوان یک بدوی وابسته به عشق شهوانی معرفی کرد و «تینا» را برای هم‌خوانی با قهرمان کتاب‌های مصور شینا، ملکه جنگل انتخاب کرد. او در خاطرات خود گفت: “آیک همیشه از من می خواست که روی آهنگ هایش فریاد بزنم و فریاد بزنم – آنها را بفروشم.” من، تینا.

فیل اسپکتور اولین تهیه کننده ای بود که به کیفیت آواز خود توجه کرد. او به یاد می آورد: «او به من گفت که صدای بسیار غیرمعمولی دارم، که هرگز صدای زنی مانند صدای من را نشنیده است. او 20000 دلار پرداخت کرد تا Turners را با لیبل خود امضا کند. تحت حمایت او، آنها “River Deep — Mountain High” را در سال 1966 ساختند. این آهنگ دارای آوازی طوفانی از ترنر بود که از لحاظ اپرایی با سازهای حیرت انگیز اسپکتور مبارزه می کرد. تهیه کننده این آهنگ را در ردیف بهترین های خود قرار داد.

حمایت از رولینگ استونز در تورهای سال 1966 و 1969 این دو متاهل را مخاطبان متقاطع به ارمغان آورد. “مری مغرور” که در اصل توسط گروه راک Creedence Clearwater Revival ساخته شده بود، بزرگترین موفقیت آنها بود و در سال 1971 بیش از 1 میلیون نسخه فروخت. حضور بی وقفه این خواننده در صحنه مورد تحسین رهبران راک مانند میک جگر قرار گرفت. حرکات رقص او انرژی لجام گسیخته ای داشت و از نظر روحی به جیمز براون نزدیکتر بود تا حرکات مته یک کنش یا گروه دخترانه موتاون.

تینا با آیک ترنر، شوهری که در سال 1976 پس از خشونت او با او ترک کرد

تینا با آیک ترنر، شوهری که در سال 1976 پس از خشونت او با او ترک کرد © Evening Standard/Getty Images

در پشت نشانه‌های ظاهری موفقیت، ازدواج ترنر به دلیل خشونت آیک نسبت به او به هم خورد. وقتی او با قرص های خواب آور اقدام به خودکشی کرد، او را دید که فریاد می زد: “باید بمیری”. در سال 1976، او را ترک کرد، تصمیمی که به خاطر ایمانش به بودیسم دانست. (اسپکتور که بعداً به خاطر قتل یک زن در خانه اش محکوم شد، ترنر را در مراسم خاکسپاری همسر سابقش در سال 2007 محکوم کرد.) این تصمیم او را در بدهی قرار داد و به دنبال یک حرفه انفرادی شکست خورد – تا اینکه یکی از قابل توجه ترین بازگشت ها در تاریخ پاپ

آلبوم ترنر رقصنده خصوصی در سال 1984 زمانی که او در 40 سالگی خود بود بیرون آمد. ساخته شده در بریتانیا، یک پناهگاه مشترک برای ستاره های روح ایالات متحده در قسمت بالایی آنها، او را برای دوره ای از سینت سایزرها و MTV راه اندازی مجدد کرد. صدای او در این منظره جدید کمتر طنین انداز بود و استعدادی برای داستان سرایی و بازی نقش آشکار می کرد. این آلبوم مولتی پلاتین شد و او را در ردیف بزرگ‌ترین نام‌های پاپ ارتقا داد.

آهنگ های موفق این خواننده در طول دهه ادامه یافت، با تخصص خاصی در سرودهای توانمندسازی هوا مانند “بهترین ها”. در سال 1995 به سوئیس نقل مکان کرد و در سال 2013 پس از ازدواج با همسر دومش، اروین باخ، تابعیت خود را دریافت کرد. از او و دو پسر خوانده به جای مانده است.

شهرت او به عنوان یک بازمانده کهن الگویی توسط فیلم زندگی نامه هالیوود تضعیف شد عشق چه کاری باید انجام دهد و موزیکال جوک باکس تینا. پشت آن داستان عام، استعداد فردی، صدای بلند و تکرار نشدنی نهفته است. او در سال 1979، قبل از بازگشت بزرگش، گفت: “هر چیزی که در زندگی بخواهید، می توانید آن را داشته باشید.” تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را بگویید، مطالبه کنید. اراده شما می تواند آن را محقق کند. ما انسان ها بسیار قدرتمند هستیم.»