نبرد بودجه: کاونتری و لوتون برای جایزه لیگ برتر انگلیس رقابت می کنند

خبر

کاونتری سیتی و لوتون تاون وقتی برای یکی از بزرگترین جوایز ورزش جهان در بعدازظهر شنبه با یکدیگر رقابت کنند، دو نفر بعید تشکیل خواهند داد. این دو باشگاه فوتبال هر دو با بودجه‌های محدود شانس کسب آخرین صعود به لیگ برتر انگلیس در فصل آینده را دارند.

برنده فینال پلی آف فروخته شده در ورزشگاه 90000 نفری ومبلی لندن، به برنلی و شفیلد یونایتد می‌پیوندد تا از چمپیونشیپ، رده دوم بازی انگلیس، به عنوان بخشی از 20 تیم بازی کند. در ثروتمندترین لیگ فوتبال

این یک سفر قابل توجه در قیمت ارزان بوده است و هر دو طرف در برابر رقبای ثروتمندتر به سر می برند. در سال 2018، این دو باشگاه در لیگ دو، در رده آخر بازی حرفه ای انگلیس، با یکدیگر بازی می کردند. در سال 2014، لوتون در حال بازی کردن فوتبال غیر لیگ بود.

پاداش های مالی که در انتظار برنده است وسوسه انگیز است. یک فصل در لیگ برتر منجر به افزایش درآمد حداقل 170 میلیون پوندی در طول سه فصل خواهد شد، تقریباً 10 برابر بیشتر از آنچه که لوتون در سال گذشته تولید کرد.

گری سویت، مدیر اجرایی لوتون به فایننشال تایمز گفت: «این بهترین روز زندگی ماست. او با اذعان به اینکه جایزه ای برای باخت وجود ندارد، به سرعت اضافه کرد: «به طور بالقوه.

شما در حال مشاهده یک عکس فوری از یک گرافیک تعاملی هستید. این به احتمال زیاد به دلیل آفلاین بودن یا غیرفعال بودن جاوا اسکریپت در مرورگر شما است.


اگر لوتون برنده شود، این اولین باری است که باشگاهی از شهر 225000 نفری بدفوردشایر در شمال لندن در لیگ برتر بازی می‌کند – که در فصل گذشته از دسته اول سقوط کرده بود، قبل از اینکه لیگ برتر فوتبال انگلیس جایگزین شود. توسط لیگ برتر در سال 1992.

پس از آن باشگاه در دسته های پایین دست و پنجه نرم کرد. این تیم در سال 2007 از مدیریت جان سالم به در برد، اما دو سال بعد باعث شد تا به فوتبال خارج از لیگ سقوط کند.

کاونتری پیش از این در لیگ برتر حضور داشته است و در سال 2001 پس از 34 سال متوالی حضور در لیگ برتر، جایگاه خود را از دست داد و مانند لوتون با بودجه محدود به ومبلی راه یافت.

اگرچه هیچ داده مالی سختی برای این فصل وجود ندارد، اما کایران مگوایر، یکی از دانشگاهیان امور مالی فوتبال در دانشگاه لیورپول، گفت که انتظار ندارد هیچ یک از دو باشگاه افزایش قابل توجهی در هزینه های این فصل گزارش کنند.

مگوایر گفت: “هر دو باشگاه در مورد بازار نقل و انتقالات هزینه های نسبتاً کمی داشته اند.”

آخرین داده‌های مالی موجود از فصل 2021/22 نشان می‌دهد که درآمد کاونتری از دریافت مسابقات، پخش و تبلیغات مجموعاً 18 میلیون پوند است، درست جلوتر از 17.7 میلیون پوندی لوتون، در حالی که صورت حساب‌های دستمزد به ترتیب 16 و 18 میلیون پوند بوده است.

گوستاوو هامر بازیکن کاونتری پس از به ثمر رساندن اولین گل کاونتری در جریان بازی برگشت نیمه نهایی پلی آف قهرمانی اسکای بت مقابل میدلزبرو با ویکتور گیوکرس جشن می گیرد.

گوستاوو همر از کاونتری، سمت راست، پس از به ثمر رساندن اولین گل کاونتری در بازی برگشت مرحله نیمه نهایی پلی آف مقابل میدلزبرو، جشن می گیرد. © استو فورستر/گتی ایماژ

در مقابل، فولام که در فصل 2021/22 در صدر عنوان قهرمانی قرار گرفت، درآمدی معادل 71 میلیون پوند و دستمزد 90 میلیون پوندی داشت.

علاوه بر این، طبق گفته Transfermarkt، هیچ یک از باشگاه ها برای جذب بازیکنان جدید برای این فصل با جذب عمدتاً بر اساس نقل و انتقالات رایگان یا قرضی هزینه زیادی نکرده است.

و بر خلاف برنلی و شفیلد یونایتد، که پس از از دست دادن وضعیت پروازی خود، به طور خودکار به لیگ برتر صعود کردند، لوتون و کاونتری از پرداخت به اصطلاح چتر نجات بهره ای نبرده اند. طبق گفته Deloitte، پرداخت ها، به ارزش تقریبی 40 میلیون پوند در سال اول پس از سقوط از لیگ برتر، برای کاهش ضربه طراحی شده است.

به طور فزاینده ای، چمپیونشیپ موجی از مالکان پرهزینه را جذب کرده است که ثروت خود را در تلاش برای کسب جایگاه در لیگ برتر به خطر می اندازند. غیرمعمول نیست که باشگاه ها 125 درصد از درآمد خود را صرف حقوق بازیکنان می کنند و مالکان مجموعاً بهترین بخش از 400 میلیون پوند در سال را برای پوشش ضررهای ناشی از شکار ارتقاء هزینه می کنند.

شما در حال مشاهده یک عکس فوری از یک گرافیک تعاملی هستید. این به احتمال زیاد به دلیل آفلاین بودن یا غیرفعال بودن جاوا اسکریپت در مرورگر شما است.


ریک پری، رئیس لیگ فوتبال انگلیس که مسابقات قهرمانی را اداره می کند، رفتار بسیاری از مالکان را مانند خرید “گران ترین بلیط بخت آزمایی روی کره زمین” توصیف کرده است.

به عنوان مثال، زمانی که دربی کانتی در فینال پلی آف در سال 2019 شکست خورد، زنجیره ای از رویدادها را آغاز کرد که شامل مدیریت و پس از آن مل موریس مالک، کنترل باشگاه را از دست داد.

سویت گفت: “یک چیزی که من در مورد فینال شنبه دوست دارم این است که بر خلاف همه شانس ها، شما دو باشگاه فوتبال نسبتاً کم هزینه دارید که سعی می کنند آن را به روش صحیح انجام دهند.”

داگ کینگ، مالک کاونتری سیتی، که تنها در ماه ژانویه این باشگاه را خرید، گفت که می‌خواهد درآمدهای بادآورده احتمالی ناشی از صعود را فراموش کند و روی مسابقه تمرکز کند. من واقعاً به پول فکر نمی کنم. و من فکر نمی کنم کسی باید. این یک بازی فوتبال است. و ما باید کاملاً متمرکز باشیم و سعی کنیم از فرصت استفاده کنیم و از آن مرعوب نشویم.»

داگ کینگ مالک کاونتری سیتی که تنها در ژانویه این باشگاه را خرید

داگ کینگ، مالک کاونتری سیتی، که تنها در ماه ژانویه باشگاه را خرید، گفت که می‌خواهد درآمدهای بادآورده احتمالی ناشی از ارتقاء را فراموش کند و روی مسابقه تمرکز کند © Barrington Coombs/PA

برنده زمان کمی برای جشن گرفتن خواهد داشت. صعود به لیگ برتر تنها یک قدم به سوی نبرد سخت تر برای ماندن در آن است. پول پیشنهادی برای هر باشگاه ارتقا یافته برای زنده ماندن اولین فصل خود در لیگ برتر حتی جذاب تر است. Deloitte تخمین می زند که ماندن در لیگ برتر بیش از یک فصل باعث افزایش درآمد در سه فصل به 290 میلیون پوند می شود.

من آن را در هر روز هفته مصرف خواهم کرد. . . کینگ گفت: خروج از این لیگ یک لحظه بزرگ است. صعود به لیگ برتر و سپس به دردسر افتادن خود کمی بیهوده است.

به طور غیرمعمول، هر سه تیم صعود کننده فصل گذشته موفق شده اند در این فصل از سقوط اجتناب کنند. اما بهایی داشت. طبق گزارش Transfermarkt، برای مثال ناتینگهام فارست امسال بیش از 180 میلیون پوند برای بازیکنان جدید هزینه کرد.

در مقابل، موفق ترین تیمی که در دهه گذشته موفق به صعود شده است، مبارزه برای بقا است: لستر سیتی در سال 2014 از چمپیونشیپ صعود کرد و دو سال بعد بر خلاف همه شانس ها قهرمان لیگ برتر شد. در روز یکشنبه، باشگاه سقوط خواهد کرد مگر اینکه برنده شود و نتیجه بازی اورتون به نفع او باشد.

یک روز قبل از آن، سویت از بازیکنان لوتون می خواهد تا اولین قهرمانی تاریخی را برای باشگاه رقم بزنند، اما هر نتیجه ای که او امیدوار است برنده بتواند نشان دهد که موفقیت فقط به بودجه های کلان بستگی ندارد.

روز بزرگی خواهد بود و من فکر می‌کنم کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم اثبات این واقعیت است که واقعاً باشگاه‌های فوتبالی که کارها را به روش درست و بدون صرف پول انجام می‌دهند، می‌توانند به آن دست یابند. آنها می توانند به اوج برسند و می توانند آنجا بمانند.”