نه چندان دور از جمعیت دیوانه کننده: جذابیت خرید خانه دورست

خبر

Lulworth Cove، West Lulworth، Dorset، انگلستان، شلوغ با بازدیدکنندگان و گردشگران
Lulworth Cove: سازندهای سنگی باستانی ساحل ژوراسیک بخشی از منطقه زیبایی طبیعی برجسته دورست هستند © Paul Biggins/Alamy

در پایان سال گذشته، نیک از Sunningdale، در Berkshire، یک خانه چهار خوابه در Lyme Regis در ساحل غربی دورست خریداری کرد. این خانواده از سال 2020 صاحب خانه ای برای تعطیلات در این منطقه بوده اند، اما وقتی این ملک برجسته و ساحلی به بازار آمد، نیک فکر کرد که آنقدر خوب است که نمی توان از آن گذشت.

پدر پنج فرزند می‌گوید: «ما عاشق حس و حال سنتی شهر قدیمی هستیم. او با اشاره به برند لباس‌های متولد سالکومب که در شهرهای ساحلی شیک یافت می‌شود، می‌افزاید: «این با آپارتمان‌های شیشه‌ای جدید یا شعبه‌های مغازه‌هایی مانند جک ویلز تغییر نکرده است. “صحنه غذا هم واقعا خوب است.”

منطقه دورست با سه ساعت و نیم رانندگی از لندن – بدون بزرگراه در بیشتر سفر – از Lyme Regis در غرب تا جزیره Purbeck در شرق امتداد دارد. ساحل ژوراسیک آن از صخره‌های دراماتیک باستانی – لولوورث کوو، دوردل در، ساحل چسیل – بسیار وحشی‌تر و کمتر توسعه‌یافته‌تر از شرق دورست است.

دنی رولند از Garrington Property Finders می‌گوید، هم برای آن دسته از خریدارانی که می‌خواهند خانه‌ای برای تعطیلات راحت‌تر از دوون و کورنوال داشته باشند و هم برای کسانی که چیزی بیش از یک خط ساحلی می‌خواهند جذاب است. «مردم دورست را به دلیل کاربردی بودن آن انتخاب می‌کنند، اما خریدار آن متفاوت است [to those in Cornwall]; کمتر توسط قفسه سینه، ساحل یا داشتن منظره دریا ثابت می شود.

جو هنری از جست و جوی املاک جس سیمپسون، مانند زوجی که اخیراً از کوتس ولدز “مشغله” کوچک شده اند، می گوید تپه های غلتان، شهرهای بازار تاریخی و خطوط روستایی پر پیچ و خم باریک با احساسی شبیه توماس هاردی، کسانی را که مشتاق فرار از جمعیت هستند جذب می کند. سفر به دورست غربی می‌تواند یک چالش باشد (“رسیدن به هر جایی ممکن است طول بکشد”)، و سواحل به جای شنی سنگی هستند. او می افزاید: «اما به همین دلیل است که برخی افراد آن را انتخاب می کنند.

ساحل مارین رژه مشرف به ساحل شنی در لایم رجیس

تفرجگاه ساحلی لایم رجیس © eye35.pix/Alamy

در اطراف ساحل Eype، Symondsbury، Bridport و Burton Bradstock محبوب است، بنابراین پیدا کردن ملک دشوار است. سوفی کمبل و همسرش دانکن از جمله کسانی بودند که در قرنطینه سال 2020 به آنچه “خارش روستایی” می گویند دچار شدند. کار هیبریدی به آنها اجازه داد تا با دو فرزند کوچک خود به بریدپورت، در یک مایلی ساحل غربی با صخره های ماسه سنگی سرگیجه دار حرکت کنند. این شهر تاریخی طناب‌سازی جشنواره‌های سالانه فیلم، ادبی و کلاه برگزار می‌کند.

چیزی باستانی و جادویی در این ساحل وجود دارد. بریدپورت با غذاهای متنوع و صحنه هنری خود، هنوز روحیه دارد. سوفی که یک تجارت لوازم خانگی توکا را اداره می‌کند، می‌گوید: اینجا مسیر رفت و آمد نیست – نیم ساعت طول می‌کشد تا به قطار برسید – تا مردم در شهر ناپدید نشوند. اما پیدا کردن خانه مناسب کار دشواری است و ما نزدیک به دو سال است که اجاره کرده ایم. به نظر می رسد که هنوز تعداد زیادی از مردم مانند ما به دنبال آن هستند.”

طبق گفته هامپتون ها با استفاده از داده های ثبت زمین، عرضه محدود مسکن لایم رجیس به افزایش متوسط ​​قیمت بین سال های 2019 و 2022 به میزان 36 درصد کمک کرد – به 427060 پوند. برای شهر نزدیک بیمینستر – همچنین در منطقه جستجوی سوفی برای یک خانه چهار خوابه مجزا – این ارقام 39 درصد و 412510 پوند است.

این ارقام بسیار بالاتر از میانگین افزایش 25 درصدی دورست است. و همچنین کدهای کدپستی BH13 و BH14 که شامل مناطق ساحلی معروف ساندبانکس و صخره های کانفورد می شود – با 22 درصد.

نقشه GM030608_23X H&H Dorset

طبق گفته هامپتون با استفاده از داده های ONS، رشد کند شده است: به 2.1 درصد در 12 ماه منتهی به فوریه. بر اساس گزارش شرکت داده Prop Cast، بین می 2022 و مه 2023، تقاضای خریداران 36 درصد کاهش داشته است، به طوری که تعداد خانه های برای فروش مشمول قرارداد یا تحت پیشنهاد از 72 درصد به 46 درصد کاهش یافته است.

کمپبل می گوید که افزایش قیمت “مضحک” به دلیل کمبود خانه باعث ایجاد تنش های محلی شده است. او می‌گوید: «اگر شخصی که به منطقه نقل مکان می‌کند، در گروه فیس‌بوک محلی ما در مورد تلاش برای یافتن خانه پستی می‌دهد، برخی از پاسخ‌ها به سمت ژوگولار می‌رود. باغبانی که صاحبخانه ما استخدام کرده بود به ما گفت که ما تنها افرادی هستیم که در خانه ای تمام وقت زندگی می کنیم که او در آن کار می کند – بقیه خانه های تعطیلات خالی هستند. در ماه مارس، شورای شهرستان دورست به دوبرابر شدن مالیات شورایی بر خانه‌های دوم رأی داد – که از این تعداد حدود 11000 در سراسر شهرستان وجود دارد.

در دهکده کوچک آرام ندربری – بین بریدپورت و بیمینستر – ترکیبی از خانه های اول و دوم بود که به ایان و پیپا ساوتوارد کمک کرد تا در سال 2019 یک کلبه همستون چهار خوابه را در آنجا بخرند.

ما یک خانه تعطیلات خانوادگی در سنت ماوز داشتیم [in Cornwall] ایان، یک بازنشسته از همرسمیت، غرب لندن، می‌گوید، اما ما می‌خواستیم هر دو هفته یک‌بار به جایی برسیم. “دهکده میخانه یا مغازه روستایی ندارد، اما مناظر زیبا و مایل‌ها پیاده‌روی در اطراف – فقط یک مایل پیاده تا Beaminster فاصله دارد.”

سگ‌بازان در نزدیکی صخره‌های ماسه‌سنگ خلیج غربی
صخره های ماسه سنگی خلیج غربی © Sebastian Wasek/Alamy

در میان سهمیه بهبود یافته رستوران‌های با کیفیت در منطقه، می‌توان به Brassica در Beaminster، Hive Beach Café در Burton Bradstock و تعدادی در Lyme Regis اشاره کرد. نیک از Lilac، Baroque، Strawberry Tree و Mark Hix’s The Oyster & Fish House استفاده می‌کند.

به گفته ماموران، Lyme Regis یکی از معدود مکان‌هایی است که می‌توانید در ساحل ژوراسیک، منتخبی از ملک‌های مشرف به دریا را پیدا کنید.

طبق گفته ایزابل کلیفتون از Strutt & Parker، بین 500000 تا 600000 پوند هزینه معمولی برای یک کلبه دوره ای دو یا سه خوابه در مرکز است. “این چیزی است که بازنشستگان و خریداران خانه های تعطیلات از جنوب شرق می خرند.”

به گفته دنی رولند، محبوب ترین وصله ساحل ژوراسیک برای صاحبان خانه دوم، جزیره پوربک است. این شبه جزیره، با تپه‌های پوربک گچی، دارای سواحل محبوب در خلیج کیمریج و استادلند، و دهکده‌های زیبای قلعه کورف، سوانج، ورث ماتراورز و کیمریج است. «خریداران یک خانه مجزای چهار یا پنج خوابه، یک باغ کوچک (حداقل نگهداری) در روستاها به جای شهرهای سوانج و ورهام می خواهند – به قیمت 1 تا 2 میلیون پوند.

این عملی بودن – و چشم انداز شنای وحشی – بود که پزشک جوان مگی سمبروک اسمیت را هشت ماه پیش به شهر زیبای کنار رودخانه وارهام کشاند. او یک خانه چهار خوابه در فاصله پنج دقیقه ای از ایستگاه اجاره می کند، جایی که قطار به واترلو لندن می تواند کمتر از 2 ساعت و 30 دقیقه طول بکشد – شریک زندگی او هفته ای دو بار برای شغل خود در فناوری رفت و آمد می کند. این جوان 29 ساله می‌گوید: «من با شغلم حرکت می‌کنم و می‌خواهم کنار ساحل زندگی کنم. من به تازگی یک کلبه ساحلی در Swanage اجاره کرده ام.

در مادفورد اسپیت، شبه‌جزیره شنی در ورودی بندر کرایست‌چرچ، گران‌ترین کلبه ساحلی بریتانیا در سال 2021 به قیمت 575000 پوند – بیشتر از میانگین قیمت ملک منطقه در سال گذشته: 469،255 پوند، به گفته Zoopla، برای فروش گذاشته شد.

بر اساس گزارش هامپتون با استفاده از داده های ثبت زمین، میانگین فروش ملک در کدپستی BH23 کرایست چرچ در سال گذشته 486650 پوند بود که 24 درصد از سال 2019 افزایش یافته است.

این روزها، خانه های چهار یا پنج خوابه مجزا معمولاً بین 500000 تا 700000 پوند قیمت دارند. اما، با افزایش نرخ‌های بهره، گرت باودن از نماینده وینک‌ورث می‌گوید که قیمت‌های فروش توافق شده “در راه کاهش” هستند. او می‌گوید، فروش خانه‌های ییلاقی سه‌خوابه با قیمت 850 هزار پوند شکست خورد و به تازگی با قیمت 795 هزار پوند دوباره توافق شده است.

کیت لاروش و همسرش جوآن به تازگی در حال نقل مکان به یک خانه مجزای چهار خوابه در پشت ساحل آوون هستند که سال گذشته خریداری کرده و آن را بازسازی کرده اند. زوج ورزشکار اهل وست مالینگ در کنت عاشق نزدیکی تپه‌های Purbeck و جنگل جدید هستند.

کیت، یک مهندس بازنشسته، می گوید: “غروب های خیره کننده، تنوع بسیار زیاد و چیزهای عجیب و غریبی دارد که ما هرگز از آن خسته نخواهیم شد.” ما عاشق قدم زدن به ساحل خالی با یک فلاسک قهوه در صبح زود هستیم. آخر هفته‌ها شلوغ است، اما نه مثل ساندبانکس یا بورنموث.»

سینمای آرت دکو الکتریک پالاس که در یک شنبه بازار خیابانی در خیابان جنوبی، بریدپورت دیده می‌شود

سینمای آرت دکو الکتریک پالاس، بریدپورت © گراهام پرنتیس/آلامی

به گفته شان گیبسون از دفتر محلی Savills، خریداران در مناطق منحصر به فرد Canford Cliffs یا Sandbanks نسبت به سه سال پیش دارایی بیشتری برای انتخاب دارند. ما 42 و نه 20 ملک در کتاب هایمان داریم [in the BH13 and BH14 postcodes] زیرا مردم بیشتر می فروشند تا خرید.» میانگین قیمت آنها 1.865 میلیون پوند است.

با این حال، او می‌گوید عوامل محرک همه‌گیر هنوز هم خریداران جوان‌تری را از استان‌های خانگی که به دنبال زندگی در فاصله‌ای چند قدمی از بندر، سواحل و مدارس خوب هستند، جذب می‌کند. Sandbanks هنوز هم محرک است، اما بیشتر آنها به گزینه‌های ارزان‌تر در اطراف بندر پول مانند Whitecliff، Lower Parkstone و Lilliput نگاه می‌کنند.

جین که نمی‌خواهد نام واقعی خود را به اشتراک بگذارد، در لایم رجیس، هجوم خریداران از جنوب شرق را مثبت نمی‌داند.

او می‌گوید: «لایم رو به بدتر شدن است – صاحبان خانه‌های دوم بسیار زیاد هستند و انواع مشاغل در خیابان‌های بزرگ در حال تغییر هستند. او به شاخه ای از جک ویلز نیز امیدوار نیست.

در یک نگاه

  • قطار از بورنموث تا واترلو لندن حدود 1 ساعت و 50 دقیقه طول می کشد. نزدیکترین ایستگاه به Lyme Regis در Axminster است که ۶ مایلی دورتر است.

  • هیچ بزرگراهی در دورست وجود ندارد. رانندگی از لندن معمولاً حدود 3 ساعت طول می کشد، اما ممکن است بیشتر طول بکشد.

  • در سال 2022 تعداد خانه های فروخته شده به قیمت بیش از 1 میلیون پوند 2.2 درصد بود. (همپتونز / ثبت زمین).

آنچه می توانید بخرید. . .

کلبه، لیتون چنی

کلبه، لیتون چنی، 375000 پوند

یک کلبه سه خوابه در نزدیکی روستای لیتون چنی، در دره عروس، چند مایلی از ساحل چسیل و 20 دقیقه رانندگی از دورچستر. این ملک با مساحت 105 متر مربع دارای سه حمام می باشد. در آژانس املاک جکسون استپس به فروش می رسد.


خانه گرجی، بریدپورت، 815000 پوند

خانه‌ای چهار خوابه در فهرست درجه دو در جاده غربی، در فاصله کوتاهی از مرکز بریدپورت. این ملک که دارای یک ضمیمه دو خوابه نیز می باشد، بیش از 300 متر مربع فضای نشیمن دارد و مناظری عالی از حومه اطراف را ارائه می دهد. از طریق سیموندز و سامپسون.


کلبه، کلیسای دانش

کلبه، کلیسای نوول، 1.195 میلیون پوند

کلبه ای چهار خوابه در دهکده چرچ نول در جزیره پوربک، در فاصله 15 دقیقه ای با ماشین از وارهام. این خانه دارای دو حمام و مساحت 150 متر مربع است. کلبه توسط باغ های زیبا احاطه شده است. از طریق Savills در دسترس است.

ابتدا از آخرین داستان های ما مطلع شوید – دنبال کنید @FTProperty در توییتر یا @ft_houseandhome در اینستاگرام