پیش از فشار تجدیدپذیر ، Repsol سود سهام خود را کاهش می دهد

خبر

Repsol سود خود را 40 درصد کاهش داد ، آخرین شرکت بزرگ انرژی که در ازای کاهش قیمت نفت و نیاز به تأمین سرمایه گذاری های جدید در پروژه های انرژی های تجدیدپذیر ، پرداخت سهامداران را پس گرفته است.

این اقدام گروه اسپانیایی در حالی صورت گرفت که از برنامه 5 ساله سازگاری با کاهش قیمت نفت که این صنعت را در طی همه گیر شدن دامن زده است درست زمانی که انتظارات از اوج تقاضای نفت در دهه آینده بیشتر شده بود ، رونمایی کرد. سود سهام از 1 یورو به 0.60 یورو در هر سهم کاهش می یابد.

بیرج برخاطاریا در RBC Capital Markets گفت: “برنامه های کل استراتژیک Repsol اخیراً اعلامیه های بسیاری از همتایان را انعکاس می دهد.” “این شرکت به دنبال کاهش سرمایه اشتغال در بالادست ، با تمرکز بر کسب و کار خود ، در حالی که مشاغل کم کربن و مشتری محوری خود را توسعه می دهد.”

سهام شرکت با وجود پیش بینی گسترده کاهش سود سهام 4 درصد کاهش یافت. قیمت نفت در ماه نوامبر بهبود یافته است زیرا امیدهای واکسن احتمال تقاضای بالاتر را افزایش می دهد و سهام این بخش را به شدت بالاتر می برد.

سهام رپسول از 5.50 یورو در ماه جاری به 8.39 یورو رسیده است ، زیرا نفت خام برنت ، معیار بین المللی ، از 35 دلار در مدت مشابه به بالاترین سطح هشت ماهه رسید و 49 دلار در هر بشکه بود.

این شرکت قصد دارد به مرور زمان بخشی از سود سهام خود را بازگرداند ، مدیر ارشد اجرایی Josu Jon Imaz معتقد است که این برنامه استراتژیک “یک گام مهم برای تبدیل شدن به یک شرکت خالص انتشار گازهای گلخانه ای” است.

اما وی اظهار داشت که این شرکت در دو سال آینده به دنبال فروش سهمی در مشاغل کم کربن خود ، یا به یک شریک یا در یک لیست عمومی است. این شرکت در حال برنامه ریزی برای افزایش پنج برابری ظرفیت تولید تجدیدپذیر تا سال 2025 است ، با مشارکت های کم کربن تقریباً یک سوم سرمایه گذاری 18.5 میلیارد یورویی برنامه ریزی شده خود را در این مدت دریافت می کند.

تحلیلگران در Barclays گفتند که سطح تقسیم جریان نقدی رایگان Repsol بین سالهای 2021 تا 2025 به زیر 45 دلار در هر بشکه خواهد رسید ، یا اگر قیمت های بالاتر اجازه بازپرداخت سهام را بدهند ، 50 دلار در هر بشکه خواهد بود.

اما Repsol تا حدی در حاشیه پالایشگاه همراه با افزایش قیمت نفت در آن زمان با توجه به قرار گرفتن در معرض بیشتر این بخش نسبت به سایر محصولاتش ، بانکداری می کند. Repsol پیش بینی می کند در سال 2021 هر بشکه 3.50 دلار حاشیه تصفیه شود و در سال 2025 به 5.80 دلار افزایش یابد.

تحلیلگران گفته اند كه انتظار دارند تعطیلی پالایشگاه های قدیمی در سال های آینده حاشیه ها را افزایش دهد اما در بخش شدید عرضه بیش از حد میزان عدم اطمینان همچنان وجود دارد. بارکلی گفت که انتظار دارد سرمایه گذاران بهبود حاشیه پیش بینی را “بررسی” کنند.