ژنرال های متخاصم سودان “گام اول مهم” را در زمینه حفاظت بشردوستانه برمی دارند

خبر

ولکر پرتس – نماینده ویژه دبیرکل برای سودان و رئیس مأموریت کمک انتقال یکپارچه سازمان ملل در این کشور (یونیتامس) – تأکید کرد که رهبری نظامی رقیب با احترام به قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بشر و خروج جنگجویان از بیمارستان‌ها موافقت کرده‌اند. و امکانات پزشکی

آقای پرتس همچنین خاطرنشان کرد که نیروهای مسلح سودان (SAF) و نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) متعهد شده اند که مذاکرات خود را در شهر جده عربستان درباره آتش بس احتمالی ادامه دهند.

به امید ادامه مذاکرات آتش بس

آقای پرتس در گفتگو با خبرنگاران در ژنو، از طریق زوم از پورت سودان، جایی که سازمان ملل و شرکا یک مرکز بشردوستانه ساحلی ایجاد کرده اند، گفت که بر اساس این اولین اعلامیه امضا شده دوجانبه، هدف دستیابی به آتش‌بسی بود که بر خلاف آتش‌بس‌های قبلی که به‌طور یکجانبه اعلام شده بود، «توافق متقابل» نیز داشته باشد..

امید او این بود که “ظرف یکی دو روز آیندهگفت‌وگوها در جده تحت نظارت میانجی‌گران سعودی و ایالات متحده منجر به چنین توافقی می‌شود که به آن «ثبات و احترام بیشتر» و با مفاد روشنی در مورد نحوه حرکت نیروها و توقف‌های بشردوستانه می‌دهد.

باید به تعهدات احترام گذاشت

آقای پرتس همچنین ابراز امیدواری کرد که طرفین “آنچه در توان دارند” انجام دهند تا زنجیره فرماندهی را که تعهدات بشردوستانه در جده با آن موافقت شده است، به اطلاع برسانند. باید تکریم شود.

این توافق مورد استقبال «مکانیسم سه جانبه» متشکل از سازمان ملل متحد، اتحادیه آفریقا و نهاد منطقه ای موسوم به «اقتدار بین دولتی توسعه در شرق آفریقا» (IGAD) قرار گرفت.

بیش از 200000 نفر فرار کرده اند

در همین حال، تعداد افرادی که از سودان گریخته اند افزایش یافته است از مرز 200000 عبور کردآژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) روز جمعه اعلام کرد.

آ مسابقه با زمان برای امداد رسانی به فراریان در جریان است کمک قبل از فصل بارانی آینده تدارکات را سخت تر می کند. کمبود بودجه چالش‌های بشردوستانه را تشدید می‌کند، زیرا عملیات‌های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در کشورهای همسایه قبل از درگیری تنها حدود 15 درصد بودجه تامین می‌شد.

راه نجات برای کودکان سوءتغذیه نابود شد

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در نمونه دیگری از اثرات فاجعه بار درگیری برای آسیب پذیرترین قشر سودان، روز جمعه اعلام کرد که آتش سوزی کارخانه ای را در خارطوم که مواد غذایی آماده برای استفاده درمانی برای درمان کودکان تولید می کرد، ویران کرد. از سوء تغذیه حاد شدید رنج می برد.

به گفته یونیسف، معادل غذای حدود 14500 کودک نابود شد در آتش سوزی، همراه با ماشین آلات، تولید آینده را به خطر می اندازد. این آژانس می‌گوید سودان یکی از بالاترین نرخ‌های سوء تغذیه در بین کودکان را در جهان دارد بیش از سه میلیون کودک دچار سوءتغذیه حاد هستند.

جیمز الدر، سخنگوی یونیسف گفت که در واکنش کلی به بحران، حدود 34000 کارتن غذای درمانی آماده برای استفاده از فرانسه به سودان در راه است.

وی گفت: علت آتش سوزی کارخانه هنوز مشخص نیست.