6 ترفند عالی برای افزایش تمرکز کودک

خبر

 ترفند عالی برای افزایش تمرکز کودک

معمولاً کودکان به دلیل احساس کنجکاوی سرشار، انرژی زیاد و ذهن پرشور بیشتر از چند لحظه، قادر به تمرکز بر روی یک موضوع خاص نیستند.

 

 

اما کودکان برای انجام تکالیف یا موفقیت در انجام هر کار دیگری به تمرکز نیاز دارند. مشکل عدم تمرکز در بزرگ‌سالان با انجام تمرینات مختلف بهبود پیدا می‌کند، اما در مورد کودکان باید از استراتژی‌های ویژه‌ای برای افزایش تمرکز کودک استفاده کرد.

در واقع والدین و پرستار کودک این امکان را در اختیار دارند که با آموزش قوانین خاص و پایه گذاری عادت‌های سودمند، به رشد قدرت تمرکز کودک کمک کنند.

در این مقاله به بررسی 11 ترفند عالی برای افزایش قدرت تمرکز در کودکان پرداخته‌ایم که لازم است مورد توجه والدین و مراقبان کودک قرار گیرد:نکات مهم برای افزایش تمرکز در کودکان

استفاده از تکنیک‌های زیر تأثیرات چشمگیری بر افزایش توانایی تمرکز در کودکان دارد، همچنین آگاهی والدین کودک و یا مراقب کودک که از شرکت پرستاری استخدام میکنید هم در نگهداری کودک تاثیر بسیار زیادی دارد.

1. کاهش عوامل حواس پرتی

کودکان معمولاً با کوچک‌ترین عوامل حواس پرتی تمرکز خود را از دست می‌دهند مگر این که درگیر موضوعی باشند که به شدت مورد علاقه آنها باشد.

بنابراین برای افزایش توانایی تمرکز در کودکان لازم است محیط مطالعه کودک، تا حد امکان به دور عوامل حواس پرتی باشد.

حذف عواملی مانند تلویزیون، موسیقی با صدای بلند، انواع صداهای مزاحم و هر عامل منحرف کننده حواس کودک، کمک کننده خواهد بود.

2. خاموش کردن تلویزیون و تلفن‌های همراه

مراقب کودک و یا پرستار کودک باید اطلاع داشته باشد که  تماشای تلویزیون در حین انجام تکالیف ایده خوبی نیست، زیرا کودک در این شرایط امکان تمرکز و توجه به موضوع را از دست می‌دهد. استفاده از تلفن همراه و رسانه‌های اجتماعی نیز در تمرکز کودک اختلال ایجاد می‌کند.  برای رفع این مشکل بهتر است که کودکان را تشویق کنید که در حین مطالعه و انجام تکالیف تلویزیون را خاموش کند و از تلفن همراه استفاده نکند.

 

3. انجام تکالیف در ساعات مشخص

تکرار یک فعالیت مشابه در ساعات مشخصی از روز، در نهایت به یک عادت تبدیل می‌شود. اگر کودک هر روز در یک ساعت مشخص مشغول به انجام تکالیف خود شود، پس از مدتی که ساعت خاص فرا برسد، کودک نیاز به تلاش کمتری برای حفظ تمرکز خود خواهد داشت. در این شرایط ذهن کودک تشخیص خواهد داد که زمان انجام تکالیف فرا رسیده است و تمایل بیشتری به تمرکز بر مطالعه خواهد داشت.

 

4. عادت به انجام فعالیت‌های بدنی کافی

انجام برخی از فعالیت‌های بدنی، مانند بازی، دویدن یا ورزش کردن، راهی مناسب برای تخلیه انرژی اضافی کودکان است.  اخیرا مطالعه بر اثرات فوری ورزش بر بهبود عملکردهای مغز مورد توجه محققان قرار گرفته است. تحقیقات انجام شده نشان می دهند که ورزش کردن سبب هوشیاری ذهن شده و کلیه عملکردهای ذهنی را بهبود می بخشد.

عادت به انجام فعالیت‌های فیزیکی مناسب در کودکان سبب کاهش احساس بی قراری و خستگی ذهنی می شود و کودک پس از ورزش توانایی بیشتری برای تمرکز خواهد داشت.

5. اختصاص زمان کافی برای بازی و سرگرمی به کودکان 

پرستار کودک در حین مراقبت از کودک باید بداند درگیر کردن کودکان با وظایف مختلف و پرفشار، اثرات نامطلوبی بر مغز کودک خواهد گذاشت زیرا در شرایط حفظ تمرکز برای انجام چندین وظیفه به تلاشی بی نتیجه تبدیل خواهد شود. 

 کودکی که برای انجام توام چند وظیفه، به شدت تحت فشار قرار گرفته باشد به سرعت احساس خستگی خواهد کرد و از توانایی تمرکز ضعیفی برخوردار خواهد بود.

پرستار سالمند

بنابراین لازم است که والدین با اختصاص زمان کافی برای تفریح و سرگرمی کودک، از فشار وارد شده بر کودک بکاهند و اجازه دهند که کودک از طریق بازی به کسب آرامش و تجدید قوای ذهنی و جسمی بپردازد.

 

6. برخورداری از خواب کافی

کودکان برای افزایش توانایی تمرکز به خواب کافی نیاز دارند، بنابراین لازم است کودک در طول شب به اندازه کافی بخوابد و همچنین در طول روز از استراحت کافی برخوردار باشد. دانش آموزانی که در طول شب به مقدار کافی می‌خوابند، در طول روز بعد از توانایی تمرکز و عملکرد تحصیلی بهتری برخوردار هستند. در واقع برخورداری از خواب با کیفیت پیش نیاز یادگیری مؤثر است و بر بسیاری از جنبه‌های تفکر از جمله تقویت حافظه، توانایی حل مسئله، قدرت خلاقیت، پردازش عاطفی و قضاوت تأثیر گذار است.

متأسفانه اکثر کودکان و نوجوانانی به اندازه کافی نمی‌خوابند و به همین دلیل بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل چاقی، دیابت نوع 2، مشکلات روانی هستند.

شرکت پرستاری آسایش ایرانیان با کادری آموزش دیده و مجرب آماده ارائه خدمات پرستاری از کودک و پرستاری از بیمار در منزل می باشد.
از طریق سایت و یا تماس با شماره های شرکت پرستاری آسایش ایرانیان میتوانید خدمات مورد نظر خود را دریافت نمایید.

https://asayeshiranian.com/