DeepMind ادعا می کند موفقیت بزرگی در درک پروتئین ها دارد

خبر

DeepMind ، شرکت هوش مصنوعی مستقر در انگلستان ، متعلق به Alphabet ، گفته است که می تواند ساختار پروتئین ها را پیش بینی کند ، دستیابی به موفقیت که می تواند کشف داروهای جدید را به سرعت افزایش دهد.

دانشمندان دهه ها تلاش کرده اند تا بفهمند چگونه پروتئین ها ، که به عنوان رشته های ترکیبات شیمیایی شروع می شوند ، به شکل های سه بعدی جمع می شوند و سپس رفتار آنها را تعریف می کنند.

شناسایی شکل حتی یک پروتئین منفرد می تواند سالها به طول انجامد ، اما DeepMind گفت که سیستم AlphaFold آن قادر است نتایج دقیق را به عرض یک اتم طی چند روز ارائه دهد.

دمیس حسابیس ، بنیانگذار و مدیر اجرایی DeepMind ، گفت: “این پیشرفت اولین پیشرفت بزرگ ما در یک چالش بزرگ دیرینه در علوم است” ” DeepMind در سال 2014 با مبلغ 400 میلیون پوند توسط گوگل خریداری شد.

درک پروتئین ها و نحوه رفتار آنها می تواند به محققان در کار در مورد تقریباً همه بیماری ها از جمله Covid-19 کمک کند.

جان مولت ، سازمان دهنده یک مسابقه جهانی برای حل تاشو پروتئین

همچنین برنامه های DeepMind در زمینه های علمی دیگری از جمله یافتن آنزیم هایی که می توانند برای تجزیه مواد زائد مورد استفاده قرار گیرند ، کاربردهای عملی دارند.

AlphaFold طی چند هفته در حدود 170،000 سازه شناخته شده آموزش دید. آقای مولت گفت: “دیدن اینکه DeepMind راه حلی برای این مسئله تولید می کند ، این که شخصاً مدتها روی این مسئله کار کرده و پس از این همه توقف شروع به تعجب کرده است که آیا هرگز به آنجا می رسیم ، لحظه بسیار خاصی است.”

پروفسور ونکی راماكریشنان ، برنده جایزه نوبل و رئیس انجمن سلطنتی ، گفت: “دیدن بسیاری از روشهای تغییر بنیادی در تحقیقات بیولوژیك بسیار هیجان انگیز خواهد بود.”